Spoločnosti PACCAR, Aurora a FedEx spúšťajú komerčný pilotný projekt autonómneho nákladného vozidla

PACCAR v spolupráci so spoločnosťami Aurora, popredným subjektom v oblasti technológií autonómneho riadenia, a FedEx, jednou z najväčších prepravných a logistických firiem na svete, spúšťa komerčný pilotný projekt autonómnych nákladných vozidiel v diaľkovej preprave. Jedná sa o prvú spoluprácu tohto druhu medzi výrobcom nákladných vozidiel, vývojárom autonómnych technológií a poskytovateľom logistických služieb.

 

Od teraz budú nákladné vozidlá PACCAR so schopnosťou autonómneho riadenia vďaka systému Driver spoločnosti Aurora prepravovať náklady spoločnosti FedEx medzi Dallasom a Houstonom na trase vedúcej po diaľnici I-45, ktorá vrátane spiatočnej cesty meria 500 mil. Vozidlá budú riadené autonómne, potrebnú úroveň bezpečnosti zabezpečí prítomnosť záložného vodiča. „Pre PACCAR je potešením spolupracovať na tomto projekte s poprednými spoločnosťami FedEx a Aurora,“ uviedol John Rich, technický riaditeľ spoločnosti PACCAR.

„Ako lídri vo svojich odboroch sme schopní pristupovať k vývoju a nasadeniu bezpečných riešení autonómnych nákladných vozidiel pre toto odvetvie zásadným a unikátnym spôsobom,“ uviedol Sterling Anderson, vedúci vývoja produktov spoločnosti Aurora. „Táto spolupráca nám umožňuje vyvinúť vzájomne previazané integrované produkty a služby. Sme presvedčení, že to je jediná spoľahlivá cesta k úspešnému masívnemu nasadeniu tejto zložitej a hodnotnej technológie.“

„FedEx vyrástol na inováciách a vždy pozeráme do budúcnosti, aby sme vedeli, čo nás čaká, a boli pripravení,“ uviedla Rebecca Yeung, viceprezidentka spoločnosti FedEx Corporation pre pokročilé technológie a inovácie. „Je to pre nás veľmi zaujímavá, priekopnícka spolupráca, ktorej cieľom je skvalitnenie logistiky vďaka bezpečnejšej, efektívnejšej preprave tovaru. Sme veľmi radi, že na tomto projekte môžeme spolupracovať s ďalšími lídrami v ich odboroch – spoločnosťami Aurora a PACCAR.“

V januári 2021 oznámil PACCAR vznik strategického spojenectva so spoločnosťou Aurora v oblasti vývoja, testovania a komerčného využitia autonómnych nákladných vozidiel Peterbilt a Kenworth. V rámci tohto strategického partnerstva dôjde k spojeniu najmodernejšej platformy PACCAR pre autonómne vozidlá so systémom Aurora Driver s cieľom zvýšiť bezpečnosť a prevádzkovú efektivitu na prospech zákazníkov spoločnosti PACCAR. „Nový komerčný pilotný projekt je dôkazom významného pokroku dosiahnutého spoločnosťami PACCAR a Aurora v rámci strategického spojenectva,“ dodal John Rich.

Spoločnosť PACCAR je globálny technologický líder v oblasti konštrukcie a výroby kvalitných ľahkých, stredných aj ťažkých nákladných vozidiel značiek Kenworth, Peterbilt a DAF, a taktiež v oblasti podpory zákazníkov. Popri svojej hlavnej činnosti sa PACCAR zaoberá aj konštrukciou a výrobou vyspelých pohonných ústrojenstiev, poskytuje finančné služby a informačné technológie a zaisťuje distribúciu náhradných dielov pre nákladné vozidlá. Akcie PACCAR sú kótované na burze cenných papierov NASDAQ pod symbolom PCAR. Internetové stránky spoločnosti sú k dispozícii na adrese www.paccar.com.

 

O spoločnosti FedEx

FedEx Corp. (NYSE: FDX) poskytuje zákazníkom celého sveta široké portfólio prepravných, e-commerce a biznis služieb. Pri ročnom obrate 87 miliárd USD ponúka spoločnosť integrované firemné riešenia vďaka spoločnému súťaženiu, spolupráci a digitálnym inováciám prevádzkových spoločností pod rešpektovanou značkou FedEx. FedEx je dlhodobo jedným z najobdivovanejších a najdôveryhodnejších zamestnávateľov na svete. Svoj tím 560 000 zamestnancov inšpiruje k priebežnému dodržiavaniu najvyšších bezpečnostných, etických a odborných noriem a k napĺňaniu potrieb zákazníkov a komunít. Cieľom spoločnosti FedEx je zodpovedne a dômyselne spájať ľudí a možnosti celého sveta s cieľom dosiahnuť uhlíkovej neutrality najneskôr v roku 2040. Viac informácií viď fedex.com/about.

 

O spoločnosti Aurora

Spoločnosť Aurora založili v roku 2017 odborníci v oblasti autonómneho riadenia. Jej poslaním je umožňovať využívanie výhod technológií autonómneho riadenia v širokom hľadisku, rýchlo a bezpečne. K preprave osôb aj nákladov buduje spoločnosť platformu Aurora Driver, ktorá v sebe spája softvér, hardvér a dátové služby pre autonómne riadenie osobných automobilov, ľahkých úžitkových vozidiel aj ťažkých nákladných automobilov. Aurora má okrem iného podporu fondov Sequoia Capital, Baillie Gifford a využíva účtovné poradenstvo T. Rowe Price Associates. Jej partnermi sú popredné svetové firmy v odbore, medzi inými Toyota, Uber, Volvo a PACCAR. Aurora vykonáva skúšky svojich vozidiel v Bay Area, Pittsburghu a severnom Texase. Okrem týchto miest má spoločnosť svoje pobočky aj v Bozemane, MT; Seattli, WA; Louisville, CO; a Wixome, MI. Podrobnejšie informácie pozri www.aurora.tech.

 

 

V Bellevue, štát Washington, 22. septembra 2021

 

 

 

Ďalšie informácie:

 

PACCAR Inc

Public Affairs Department

P.O. Box 1518

Bellevue, WA  98009

 

Kontakt: Ken Hastings (425) 468-7530

ken.hastings@paccar.com