Spoločnosť DAF predstavuje LF 2016 Edition

Rozsiahly program inovácií pre čo najnižšiu spotrebu

  • Až o 5 % nižšia spotreba paliva vďaka optimalizácii motora
  • Nová 12-stupňová automatizovaná prevodovka AS Tronic
  • Dlhšie rázvory pre prepravu väčšieho objemu nákladu
  • Optimalizácia aerodynamiky pre lepšie obtekanie vzduchu a zníženie spotreby paliva až o 4 %
  • Unikátny vo svojej triede: objem palivových nádrží až 1 240 l
  • Sanie vzduchu za kabínou pre väčšiu flexibilitu pri montáži nadstavieb
  • Príprava pre chladiaci agregát pri vozidlách so 4,5-litrovým štvorvalcom PACCAR PX-5
  • Informácie o tachografu a dobe jazdy na centrálnom displeji prístrojového panela
  • Systémy LDWS, AEBS, FCW a ACC ako štandardná výbava
  • Združené zadné svetlá s LED technológiou pre dlhú životnosť

 

Spoločnosť DAF predstavuje celý rad inovácií obľúbenej rozvážkovej série LF. Zníženie nákladov na kilometer bolo dosiahnuté vďaka optimalizácii poháňacej sústavy, novej aerodynamickej sade a širšiemu výberu rázvorov a palivových nádrží. Väčšina modelov LF 2016 Edition má v štandardnej výbave tiež najnovšie technológie pre komfort i bezpečnosť, vrátane systémov AEBS, FCW, ACC a LDWS.

 

Inovácie zavedené v rámci modelu LF 2016 Edition úplne zodpovedajú filozofii programu DAF Transport Efficiency: znižovaniu prevádzkových nákladov a maximálnemu zisku z každého kilometra pre majiteľa. To sa týka aj nových združených zadných svetiel s LED technológiou s mimoriadne dlhou životnosťou, prípravy pre pripojenie chladiaceho agregátu FRIGOBLOCK pre 4,5l motor PACCAR PX-5 aj displeja prístrojového panelu, ktorý novo poskytuje informácie z tachografu, o čase jazdy, pravidelnom servisu a stavu nadstavby.

 

 

Optimalizácia poháňacej sústavy

Poháňacia sústava novej LF 2016 Edition je významne optimalizovaná pre zníženie prevádzkových nákladov. Upravený riadiaci softvér, zdokonalené prúdenie vzduchu a udržiavanie prevádzkovej teploty v systéme úpravy emisií znižuje spotrebu paliva u 4,5-litrového motora PACCAR PX-5 s výkonmi od 112 kW/152 k do 157 kW/213 k až o 5 %.

Motor PACCAR PX-7 (6,7 l) s výkonmi od 164 kW/223 k do 231 kW/314 k je teraz k dispozícii aj v kombinácii s automatizovanou 12-stupňovou prevodovkou AS Tronic. Celková hmotnosť súpravy sa v porovnaní so súčasnou automatizovanou 6-stupňovou prevodovkou zvýšila až na 32 t, čo prispieva k efektivite a využiteľnosti vozidla. Vďaka sprevodovaniu 12-stupňovej prevodovky sa otáčky motora pohybujú v optimálnom poli a umožňujú nižšiu spotrebu paliva a menej hluku v kabíne.

workhouse

Rázvory až 6,90 m a palivové nádrže s objemom až 1 240 l

Jednou z veľkých výhod novej LF 2016 Edition je ešte väčšie prispôsobenie sa potrebám zákazníkov. Rozšírením ponuky o ďalších sedem variantov rázvorov až do dĺžky 6,90 m možno navrhnúť podvozok pre rôzne typy prevádzky a nadstavieb. Možno prevážať náklady o dĺžkach viac ako 9 m, a teda dosiahnuť maximálnu kapacitu.

 

Dlhší rázvor vytvoril priestor pre palivové nádrže s objemom až 1 240 l, čo je v triede rozvážkových vozidiel úplne unikátne. Výsledkom je väčší dojazd, maximálna dostupnosť a finančné výhody vďaka tomu, že sa môže dopĺňať palivo tam, kde sú jeho ceny najnižšie.


Lepšia aerodynamika: Až 4% úspora paliva

Spoločnosť DAF vyvinula nové bočné goliere kabíny a úplne nový strešný spojler pre LF s kabínou Day Cab. Výrazne sa tak zlepšili aerodynamické vlastnosti pre dosiahnutie čo najnižšej spotreby paliva. Strešné spojlery sú dodávané vo viacerých prevedeniach pre nízke aj vysoké nadstavby a spoločne s novými bočnými goliermi perfektne pasujú aj do nadstavieb o šírke 2,50 metra a 2,55 metra. Nový aerodynamický balík znižuje spotrebu paliva až o 4% v porovnaní so súčasným prevedením.
Ďalšie inovácie zamerané na efektivitu

Spoločnosť DAF zaviedla mnoho ďalších inovácií pre zvýšenie efektivity v rámci LF Edition 2016. Nové nasávanie vzduchu za kabínou zaisťuje optimálne prúdenie vzduchu a súčasne umožňuje montáž strešného spojlera, chladiacich zariadení montovaných nad kabínou, prípadne montáž spacích nadstavieb na kabínu.

Nový DAF LF 2016 Edition s motorom PACCAR PX-5 je možné objednať s prípravou pre chladiacu nadstavbu s vodou chladeným agregátom s výkonom 22,5 kW.

 

Nové zadné svetlá s technológiou LED, ktorá sa dá objednať už na vozidlá radov CF a XF, sú teraz dostupné aj pre LF. Ich životnosť zodpovedá dobe životnosti vozidla a navyše sú energeticky úsporné. Ďalší príklad programu DAF Transport Efficiency.

 

Viac informácií pre vodiča
Asistent hodnotenia jazdného štýlu vodiča DAF, ktorý je štandardom vo všetkých modeloch LF, CF a XF, poskytuje vodičovi detailnú spätnú väzbu o jeho jazdnom štýle, jeho schopnosti predvídať, o spotrebe paliva a mnoho ďalších informácií o jazde.

 

Na displeji prístrojovej dosky sú novo u LF 2016 Edition zobrazované informácie z tachografu. To umožňuje vodičovi efektívnejšie sledovať rýchlosť vozidla, naplánovať si čas jazdy a odpočinku a eliminovať tak porušovanie predpisov. Na displeji sa tiež zobrazuje upozornenie na blížiacu sa servisnú prehliadku vozidla. Tým je zaistené včasné vykonanie údržby. Príjemnou maličkosťou je automatické nastavenie jazyka displeja podľa použitej karty vodiča.

 

Komunikácia vozidlá a nadstavby

Na displeji prístrojovej dosky možno zobrazovať informácie o nadstavbe a pomocných zariadeniach, napríklad to, že žeriav alebo zadné zdvíhacie čelo ešte nie sú úplne zložené alebo že nie sú zabezpečené podperné nohy. To je možné vďaka vylepšenej komunikácii medzi podvozkom a nadstavbou, ktorá novo umožňuje poskytovať nadstavbe rôzne signály, napr. to, či je zaradený neutrál. Okrem toho možno prostredníctvom centrálnej zbernice vozidla CAN ovládať pomocný pohon PTO a otáčky motora, a to ako z nadstavby, tak z kabíny, čo prináša maximálnu efektivitu a pohodlie pri ovládaní funkcií nadstavby.

 

Štandardná výbava: AEBS, FCW, ACC a LDWS
Okrem najľahších verzií s celkovou hmotnosťou 8 ton a modelov bez pneumatického odpruženia zadnej nápravy je DAF LF 2016 Edition štandardne vybavený systémom núdzového brzdenia (AEBS), varovaním pred blížiacou sa kolíziou (FCW) a adaptívnym tempomatom (ACC). V štandardnej výbave je aj systém varovania pred opustením jazdného pruhu (LDWS). Cieľom funkcií AEBS a FCW je zabrániť kolíziám. V prípade núdze môže systém AEBS nákladné vozidlo automaticky spomaliť, prípadne zastaviť, aby zabránil kolízii alebo minimalizoval jej prípadné následky.

 

Adaptívny tempomat (ACC) automaticky upravuje rýchlosť vozidla tak, aby zodpovedala rýchlosti vozidla idúceho vpredu. Medzi oboma vozidlami je tak udržiavaná bezpečná vzdialenosť. To umožňuje čo najčastejšie použitie tempomatu, čo je výhodné pre úsporu paliva. Varovanie pred opustením jazdného pruhu (LDWS) využíva kameru umiestnenú za čelným sklom. Pokiaľ začne vozidlo nedopatrením vychádzať zo svojho pruhu, vodič je varovaný zvukovým signálom.

20151002.7 - DAF LF 2016 Edition - Interior_LR

Program DAF Transport Efficiency
DAF LF 2016 Edition vďaka množstvu inovácií predstavuje významný krok k ďalšiemu zvýšeniu efektivity nákladných vozidiel v súlade s filozofiou programu DAF Transport Efficiency. Zachované sú samozrejme všetky kľúčové funkcie vozidla DAF LF, vrátane vysokej užitočnej hmotnosti vďaka nízkej pohotovostnej hmotnosti, ľahkej ovládateľnosti vďaka najmenšiemu polomeru otáčania vo svojej triede, vysokého pohodlia a ľahkého ovládania, ktoré vodiči toľko oceňujú. Výroba verzie DAF LF 2016 Edition začne v decembri tohto roka.