DAF predstavuje štvornápravové vozidlá Euro 6 CF a XF

Pre náročné a špeciálne aplikácie


Spoločnosť DAF rozširuje svoju novú radu Euro 6 o ďalšie konfigurácie štvornápravových podvozkov a ťahačov CF a XF, určené pre špeciálne a mimoriadne náročné aplikácie. Spoločnosť DAF tým dokazuje, že má perfektné riešenie pre najrôznejšie segmenty dopravy.

V minulom roku zahájila spoločnosť DAF výrobu rôznych konfigurácií dvoj- a trojnápravových ťahačov a podvozkov pre montáž nadstavieb nových modelov Euro 6 CF a XF s jednou alebo dvomi poháňanými nápravami. Nové štvornápravové podvozky ponúknu rovnakú variabilitu, aby bolo možné prispôsobiť vozidlo požiadavkám zákazníka. Okrem bežných konfigurácií s dvoma prednými a dvoma zadnými nápravami sa budú vyrábať aj špeciály s jednou prednou nápravou a tromi zadnými nápravami (tridem).

DAF-Euro-6-CF-FAK-490

Podvozky 8 × 2 s tromi riadenými nápravami

Rad CF bol rozšírený o štvornápravové podvozky pre montáž nadstavieb s dvoma riadenými prednými nápravami, každá o nosnosti 8 alebo 9 ton, a s vlečnou neriadenou zadnou nápravou s dvojmontážou (prevedenie FAC) alebo so zadnou riadenou vlečnou nápravou s jednomontážou (prevedenie FAX).

Vozidlá Euro 6 CF FAC s 10-tonovou vlečnou nápravou dosahujú celkovej hmotnosti až 37 ton. Vysokú užitočnú hmotnosť možno využiť pri preprave ťažkých priemyselných strojov a pre lodné a odpadové kontajnery, prípadne pre veľkoobjemovú prepravu a cisterny.

Štvornápravový model Euro 6 CF FAX s riadenou vlečnou nápravou s nosnosťou 7,5 tony tiež dosahuje celkovej hmotnosti až 37 ton. Vďaka trom riadeným nápravám zo štyroch je tento model charakteristický vynikajúcou obratnosťou v obmedzených priestoroch. Vozidlá Euro 6 CF FAX sú tak ideálne pre rozvoz stavebných materiálov, kedy je na vozidle vyžadovaná hydraulická ruka za kabínou.

DAF-Euro-6-XF-FAK-490

Podvozky 8 × 2 s tromi zadnými nápravami (tridem)

Špeciálnym požiadavkám budú vyhovovať nové štvornápravové podvozky Euro 6 s tromi zadnými nápravami tridem pre špeciálne aplikácie, kde je potreba mimoriadne vysoká nosnosť v zadnej časti podvozku, napríklad pri preprave ťažkých kontajnerov alebo kontajnerov na odpadky.

Novinkou v rade Euro 6 CF je konfigurácia FAQ, kde náprava tridem zahŕňa riadenú vodiacu nápravu s nosnosťou 8 ton, poháňanú zadnú nápravu s nosnosťou 13 ton a riaditeľnú vlečnú zadnú nápravu s nosnosťou 7,5 ton. Vozidlo tak dosahuje celkovú hmotnosť 36 ton a vynikajúcu ovládateľnosť v obmedzených priestoroch. Kvôli tomu sa konfigurácia CF FAQ často používa pre zvoz ťažkých odpadov, fekálne nadstavby alebo na prepravu ťažkých kontajnerov.

Ďalšou zaujímavou konfiguráciou je pre radu CF aj XF štvornápravový podvozok s tromi zadnými nápravami, kedy prvá zadná je 7,5tunová riadená vodiaci náprava, druhá 13tunová poháňaná a posledná 10-tonová vlečená s dvojmontážou (FAK), dohromady je celková hmotnosť vozidla 35,5 tony. Konfigurácia FAK sa skvelo hodí pre špeciálne nadstavby a prepravu ťažkých lodných kontajnerov.

DAF-Euro-6-XF-FTM-249

Ťahač 8 × 4 pre ťažkú prepravu

Skutočnou vlajkovou loďou je nový ťahač Euro 6 XF 8 × 4. Disponuje tromi zadnými nápravami, prvá z nich je riadená a dve ďalšie sú poháňané. Táto konfigurácia, označená FTM, kombinuje vysoký výkon s vysokou nosnosťou, a je preto vhodná predovšetkým pre aplikácie v sektore náročnej a špeciálnej prepravy, kde nie sú výnimkou hmotnosti súpravy až 120 ton.

Konfigurácia XF FTM sa zvyčajne používa pre prepravu ťažkých priemyselných strojov, žeriavov, stavebných materiálov a veterných turbín. Tento ťahač pre ťažkú prepravu je dostupný v niekoľkých konfiguráciách. Pôsobivý ťahač XF je vybavený 8- či 9-tonovou prednou nápravou, 8-tonovou vodiacou riadenou nápravou a poháňanou tandemovou nápravou, ktorá v najťažšom prevedenie môže byť vybavená kolesovými redukciami a odpružená listovými alebo vzduchovými pružinami. Celková hmotnosť ťahača tak môže byť až 41 ton.

Hospodárne motory PACCAR, efektívne pohony PTO

Bohatú ponuku nových podvozkov Euro 6 CF a XF doplňuje široký rad výkonných a efektívnych motorov Euro 6.

Štvornápravové vozidlá CF a XF môžu byť poháňané 12,9-litrovým motorom PACCAR MX-13 s výkonom od 303 kW (412 k) do 375 kW (510 k) alebo novým, 10,8-litrovým motorom PACCAR MX-11 s výkonom 320 kW (435 k). Okrem toho je model CF k dispozícii aj s motorom MX-11 s výkonom 291 kW (396 k).

Automatizovaná prevodovka AS Tronic, dodávaná na želanie, je k dispozícii v niekoľkých prevedeniach, aby sa stratégia radenia prispôsobila typu dopravy. Dostupné sú varianty pre diaľkovú prepravu, prepravu kvapalín, nadmernú prepravu a pre terénnu prevádzku. Prevodovka radí rýchlejšie, takže pri zmene prevodových stupňov dochádza k minimálnej strate rýchlosti. Samozrejmosťou je široký výber pohonov pomocných agregátov PTO, ktorý zaisťuje možnosť pripojenia rôznych generátorov, čerpadiel, kompresorov alebo ďalšieho vybavenia nadstavieb.

Nové podvozky: Maximálna všestrannosť

Nové varianty štvornápravových vozidiel DAF Euro 6 CF a XF ťaží samozrejme z mnohých inovácií, ktoré spoločnosť DAF zaviedla aj u iných vyhotovení: ide o nový, atraktívny dizajn exteriéru a interiéru, úplne nové odpruženie kolies a nové nápravy.

Zavedením radu štvornápravových podvozkov a ťahačov rozširuje spoločnosť DAF svoju širokú škálu vozidiel CF a XF, aby mohla ponúkať nákladné vozidlá prispôsobené každej aplikácii.