Spoločnosť DAF predstavuje mimoriadne tiché rozvážkove vozidlo

Na veľtrhu IAA 2014, ktorý sa koná v Hannoveri od 25. septembra do 2. októbra, predstaví spoločnosť DAF nákladné vozidlo CF Silent s mimoriadne tichým motorom, ktoré sa skvele hodí pre rozvážku tovaru v centrách miest v nočnej prevádzke. Výroba nového modelu CF Silent bude zahájená na začiatku roka 2015.

Spoločnosť DAF vyvinula špeciálny model CF Silent, určený pre zabezpečenie dopravnej obslužnosti v mestách počas večera a noci. Pri prevádzke je možné nastaviť „tichý režim“, kedy hladina vonkajšieho hluku neprekračuje hodnotu 72 dB (A). Nový model CF Silent tak spĺňa podmienky pre certifikáciu Quiet Truck (tiché nákladné vozidlo) a vďaka tomu má povolený vjazd do zón pre nakládku a vykládku tovaru, kde platia obmedzenia hluku vo večerných, nočných a skorých ranných hodinách.

DAF CF Silent poháňa tichý a hospodárny motor PACCAR MX-11 so zdvihovým objemom 10,8 litra s maximálnymi výkonmi od 210 kW / 290 k do 320 kW / 440 k. Všetky varianty samozrejme plnia prísnu emisnú normu Euro 6.

„Tichý režim“ je možné spustiť stlačením tlačidla „Silent“ na prístrojovej doske. Riadiaci softvér motora spustí program, ktorý obmedzuje krútiaci moment a otáčky motora. Zmena sa prejaví v stratégii radenia automatizovanej prevodovky – zmeny prevodových stupňov prebiehajú pri nižších otáčkach motora. K zníženiu hladiny hluku prispieva tiež hluková izolácia prevodovky.

Spoločnosť DAF bude „tichý“ model CF Silent dodávať od začiatku roka 2015 v prevedení ťahač alebo podvozok pre montáž nadstavieb v konfigurácii 4 x 2 s mnohými variantmi rázvorov. Zákazníci si môžu vybrať dennú kabínu Day Cab, kabínu s priestorom pre spánok Sleeper Cab alebo veľmi priestrannú Space Cab.