Spoločnosť Jumbo preberá prvé elektrické vozidlo DAF CF Electric

Spoločnosť DAF Trucks dnes dodala svoje prvé nákladné vozidlo s plne elektrickým pohonom. Prevzal si ho holandský reťazec supermarketov Jumbo. DAF CF Electric je výsledkom spoločného vývoja DAF a VDL. Spoločnosť Jumbo ho bude využívať na zásobovanie svojich supermarketov na juhu Holandska. Generálny riaditeľ spoločnosti Jumbo Frits van Eerd prevzal kĺúčiky nového DAF CF Electric od prezidenta spoločnosti DAF Trucks Harryho Woltersa; prítomný bol tiež Willem van der Leegte, prezident a generálny riaditeľ spoločnosti VDL Groep.

Prvé vozidlo DAF CF Electric, ktoré bude slúžiť v reálnej prevádzke, predstavuje významný míľnik pre spoločnosti DAF Trucks, VDL a Jumbo. Odovzdaním prvého vozidlá CF Electric s plne elektrickým pohonom začína celý rad dlhodobých testovaní vozidiel s plne elektrickým alebo hybridným pohonom v reálnej prevádzke.

Nákladné vozidlá s elektrickým pohonom pre mestské oblasti
„Cestná nákladná doprava sa bude výrazne transformovať,“ hovorí Harry Wolters, „zdá sa, že elektrické vozidlá majú najlepšiu pozíciu stať sa bežnými prostriedkami pre zásobovanie v mestských oblastiach. Nebude to dnes ani budúci rok, ale rozhodne je to už neďaleká budúcnosť. Som mimoriadne hrdý, že dnešok znamená začatie projektu veľkého testovania v reálnej prevádzke, kde bude spoločnosť DAF spolupracovať so spoločnosťami VDL a Jumbo. Tento projekt,“ dodáva, „nám umožní zhromaždiť potrebné dáta a skúsenosti súvisiace s technológiou aj s prevádzkovými aspektmi. Potom môžeme vďaka týmto poznatkom zabezpečiť, aby vozidlá zo sériovej výroby ponúkla ideálne riešenie požiadaviek budúceho trhu.“

Ďalší krok smerom k trvalo udržateľnému rozvoju
„Uvedenie tohto nového vozidla s elektrickým pohonom do prevádzky predstavuje ďalší krok k nášmu cieľu dosiahnuť trvalej udržateľnosti v preprave pre naše vozidlá,“ uvádza Frits van Eerd. „Vďaka povahe svojho podnikania sa nachádzame priamo v srdci komunity a naším cieľom je využívať elektrické vozidlá na zásobovanie 45 % našich obchodov. Veríme, že do roku 2020 znížime emisie CO2 produkované vozidlami spoločnosti Jumbo o 50 % oproti roku 2008.“

Bez emisií a bez hluku
Willem van der Leegte zo spoločnosti VDL Groep vysvetľuje: „Je naozaj skvelé vidieť, ako sa tri spoločnosti z provincie Brabantsko spojili v tomto projekte. Dnešné udalosti posúvajú spoločnosti Jumbo, DAF a VDL na predné pozície k vývoju prepravy bez emisií a bez hluku. Pri svojej práci vychádzame z toho, že tento prístup sa v mestských oblastiach stane normou. Model DAF CF Electric vybavený technológiou E-Power od spoločnosti VDL ponúka prepravným spoločnostiam ideálne riešenie ich potrieb a predstavuje ohromný krok vpred, pokiaľ ide o dosiahnutie trvalej udržateľnosti v oblasti prepravy a distribúcie tovaru.“

Spoločnosti VDL a TNO vyhodnocujú potenciál ekologického nabíjania
Model DAF CF Electric dokáže zaistiť rozvážku tovaru v okruhu približne 50 kilometrov, s miestnymi nulovými emisiami škodlivín a hluku. Stanica pre nabíjanie akumulátorov nákladného vozidla bola inštalovaná v distribučnom centre spoločnosti Jumbo vo Veghel. Spoločnosť V-Storage, čo je spoločný podnik firiem VDL Groep a Scholt Energy Control, spolupracuje s holandským výskumným inštitútom TNO na vyhodnoteniu osadenia nabíjacej stanice solárnymi panelmi.

Model DAF CF Electric

DAF CF Electric je ťahač konfigurácia 4 × 2, vyvinutý pre cestnú prepravu nákladov o celkovej hmotnosti súpravy až 37 ton v mestských oblastiach, kde sa štandardne využívajú prívesy s jednou alebo dvoma nápravami. Vozidlo vychádza z modelu DAF CF – oceneného „International Truck of the Year 2018“ – a s elektrickým pohonom využívajúcim technológie E-Power od spoločnosti VDL. Základom poháňacej sústavy je elektromotor s výkonom 210 kW, napájaný lithiumiontovým akumulátorom s celkovou kapacitou 170 kWh. Model DAF CF Electric má dojazd približne 100 kilometrov, takže je vhodný pre veľkoobjemovú mestskú a prímestskú rozvážku nákladov. Akumulátor disponuje funkciou rýchleho nabíjania, za 30 minút dosiahne stav 80 % kapacity akumulátorov. Do ich úplného nabitia stačí iba 1,5 hodiny.

 

DAF CF Electric – Technické údaje

Hmotnosť ťahača                                     9 700 kg

Elektromotor                                            210 kW

Krútiaci moment                                       2 000 Nm

Kapacita akumulátora                               170 kWh

Dojazd plne nabitého vozidla                     100 km

Rýchle nabitie akumulátora                       30 minut

Úplné nabitie                                            1,5 hodiny


Popisok fotografie:

Spoločnosť DAF Trucks odovzdala svoje prvé nákladné vozidlo s čisto elektrickým pohonom holandskému reťazci supermarketov Jumbo.

 

 

Spoločnosť DAF Trucks N.V. – dcérska spoločnosť americkej spoločnosti PACCAR Inc., jedného z najväčších svetových výrobcov ťažkých nákladných vozidiel – je popredným výrobcom ľahkých, stredne ťažkých a ťažkých nákladných vozidiel. Spoločnosť DAF vyrába kompletný rad ťahačov a nákladných vozidiel a dokáže ponúknuť správne vozidlo pre každú prepravnú aplikáciu. Spoločnosť DAF patrí tiež k špičke v oblasti služieb. Ponúka napríklad zmluvy na opravy a údržbu MultiSupport, finančné služby od spoločnosti PACCAR Financial a prvotriedne služby v oblasti dodávok náhradných dielov od spoločnosti PACCAR Parts. Spoločnosť DAF navyše vyvíja a vyrába súčiastky, ako sú nápravy a motory pre výrobcov autobusov a autokarov po celom svete. Spoločnosť DAF Trucks N.V. má výrobné závody v Eindhovene v Holandsku, vo Westerlo v Belgicku, v Leyland v Spojenom kráľovstve a v Ponta Grossa v Brazílii a 1 100 servisných dílerov a servisných miest v Európe i mimo nej.

 

Eindhoven 18. decembra 2018

 

Ďalšie informácie:

 

Spoločnosť DAF Trucks N.V.

Corporate Communication Department

Rutger Kerstiens, +31 40 214 2874

www.daf.com

 

DAF Trucks CZ

Marketing

Jiří Brož: +420 323 626 123

jiri.broz@daftrucks.com

 

www.daftrucks.cz

www.daftrucks.sk