Spoločnosť DAF spúšťa do prevádzky továreň na montáž elektrických nákladných vozidiel

Sériová výroba modelov XD a XF Electric sa začne na jar 2023

Spoločnosť DAF spúšťa do prevádzky továreň na montáž elektrických nákladných vozidiel

Výrobné prevádzky spoločnosti DAF sa rozšíria o novú továreň na montáž elektrických nákladných vozidiel v Eindhovene, kde sa na jar tohto roku začne výroba novej generácie modelov DAF XD a XF Electric. Tieto plne elektrické vozidlá majú dojazd viac než 500 kilometrov „bez emisií“, čo predstavuje dôležitý krok spoločnosti DAF v úsilí o ešte čistejšiu cestnú dopravu.

Úplne nová továreň na montáž elektrických nákladných vozidiel sa nachádza v priestoroch spoločnosti DAF Trucks v Eindhovene. Výstavba tejto továrne na elektrické nákladné vozidlá trvala osemnásť mesiacov.
Prvé elektrické nákladné vozidlá DAF XD a XF Electric opustia montážnu linku na jar tohto roka. Spoločnosť DAF očakáva, že sa v nasledujúcich rokoch výroba zvýši na niekoľko tisíc vozidiel ročne v súlade s rastúcim dopytom po plne elektrických nákladných vozidlách.

Ťahače a sólo vozidlá s konfiguráciami náprav 4 x 2 a 6 x 2
Základom každej novej generácie elektrických nákladných vozidiel DAF je takzvaný „klzák“, čiže podvozok bez hnacieho ústrojenstva, ale s kabínou. „Klzák“ sa vyrába na hlavnej výrobnej linke nákladných vozidiel DAF. Ťahače a sólo vozidlá s konfiguráciami náprav 4 x 2 a 6 x 2 sa potom dokončujú na nákladné vozidlá XD a XF Electric 8-krokovým procesom na výrobnej linke továrne na montáž elektrických nákladných vozidiel.

Dve montážne linky
Nový závod je momentálne vybavený dvoma výrobnými linkami. Schránky akumulátorov sa montujú na vedľajšej montážnej linke, kým všetky vysokonapäťové komponenty vrátane akumulátorov a hnacieho ústrojenstva sa montujú na podvozok na hlavnej montážnej linke. Na konečných staniciach sa potom vykonávajú dôkladné kontroly, ktorých cieľom je zabezpečiť perfektný prevádzkový stav nákladného vozidla.  

Výroba presne na mieru
Ako každé vozidlo DAF, aj modely XD a XF Electric sú prispôsobené podľa prianí každého jednotlivého zákazníka. Preto sú elektrické hnacie ústrojenstvá PACCAR modulové. K dispozícii sú dva motory PACCAR EX (so šiestimi rôznymi výkonnostnými triedami) a okrem toho môžu byť schránky akumulátorov namontované v rôznych polohách na podvozku v závislosti od požiadaviek zákazníka. To zaručuje maximálnu flexibilitu pre karosárov.

Modely DAF XD a XF Electric
Modely DAF XD a XF Electric boli uvedené v Hanoveri v septembri 2022. Plne elektrické hnacie ústrojenstvá PACCAR dosahujú výkon od 170 do 350 kW (210 až 480 k). Spoločnosť DAF ponúka k dispozícii aj výber akumulátorov s využitím modulárneho prístupu. Najmenší akumulátor obsahuje dva „moduly“, ktoré majú spolu kapacitu 210 kWh a ponúkajú dojazd až 200 kilometrov. Najväčšia má 5 „modulov“ s kapacitou až 525 kWh a dokáže dosiahnuť dojazd až viac než 500 kilometrov. Elektrické nákladné vozidlá sú perfektne vybavené, čo sa týka rýchleho nabíjania a dokonca aj najväčšiu schránku akumulátorov možno nabiť z úrovne 0 % na 80 % len za 45 minút.

Medzinárodné nákladné vozidlo roka

Vďaka svojim neprekonateľným bezpečnostným funkciám, úspornosti a vynikajúcemu komfortu vodiča predstavuje úplne nový model DAF XD nový štandard v segmente distribúcie. Nie je preto prekvapením, že modelový rad DAF XD nedávno vyhral ocenenie „Medzinárodné nákladné vozidlo roka 2023“, čím pokračuje v šľapajach modelov DAF XF, XG a XG+, ktoré boli vyhlásené za „Medzinárodné nákladné vozidlo roka 2022“. Jedinečná DNA modelov XD, XF, XG a XG⁺ je rovnako „štandardnou výbavou“ modelov XD Electric a XF Electric.