Predstavenie nových štandardov efektivity, bezpečnosti a pohodlia vodiča: Spoločnosť DAF otvára budúcnosť s novou generáciou modelov XF, XG a XG+ Spoločnosť DAF stanovuje nový štandard v oblasti úplne novej rady nákladných vozidiel. Nové modely XF, XG a XG + ponúkajú najvyššiu kvalitu, o 10% lepšiu palivovú účinnosť, kompletný balík prvkov pasívnej a aktívnej bezpečnosti a ďalšiu úroveň luxusu v dizajne nákladných vozidiel. Výroba novej generácie DAF sa začína v októbri.

Európska komisia zaviedla nové predpisy týkajúce sa hmotností a rozmerov s cieľom posunúť hranice ako z hľadiska zníženia emisií (CO2), tak aj z hľadiska bezpečnosti cestnej premávky a pohodlia pre vodiča. Spoločnosť DAF je prvým z európskych výrobcov nákladných vozidiel, ktorý prichádza s novou generáciou nákladných vozidiel s veľmi atraktívnym a veľmi aerodynamickým dizajnom a využíva tak rozšírený priestor vytvorený novými predpismi. Vozidlá DAF novej generácie menia pravidlá hry: spája sa v nich špičková efektivita, bezpečnosť a pohodlie pre vodiča.

Už od odhalenia prvej generácie v roku 1997 je model DAF XF ikonickým stelesnením značky – potešením pre zákazníkov a snom vodičov. Celkovo sa predalo 650 000 vozidiel radu XF. Zaisťujú vynikajúcu kvalitu a ziskovosť svojim majiteľom vo viac ako 50 krajinách. Rôzne generácie modelu XF získali ocenenie „Medzinárodné nákladné vozidlo roka“.

Model XF novej generácie

Spoločnosť DAF teraz predstavuje novú generáciu modelu XF. Vyznačuje sa úplne novou konštrukciou kabíny s predĺžením o 160 mm vpredu pre najlepšiu aerodynamiku v našom odvetví, najvyššiu energetickú účinnosť a najnižšie emisie CO2. Nová generácia modelu XF má oproti svojmu predchodcovi o 75 mm nižšiu základňu kabíny v porovnaní s vysoko cenenými a stále dostupnými XF Super Space Cab a Space Cab. V kombinácii s veľkým čelným sklom a veľmi nízko posadenou líniou tesnenia okien to vedie k bezkonkurenčnému priamemu výhľadu, čo prispieva k špičkovej bezpečnosti, najmä pokiaľ ide o zraniteľných účastníkov cestnej premávky. Výška pre státie v novom modeli XF je vynikajúca a v závislosti na polohe v kabíne sa pohybuje medzi 1 900 mm a 2 075 mm.

 

Modely XG a XG+ novej generácie

Okrem modelu XF spoločnosť DAF predstavuje modely XG a XG+ a vytvára tak nový prémiový segment trhu, ktorý maximálne využíva výhody nových predpisov týkajúcich sa hmotností a rozmerov. Okrem predného dielu predĺženého o 160 mm sú obidva vlajkové modely vybavené zadnou časťou kabíny dlhšou o celých 330 mm, čo zaisťuje neprekonateľný priestor pre prácu, pobyt a spánok. Základňa kabíny modelov XG a XG+ je o 125 mm vyššie ako pri modeli XF novej generácie. Poloplochá podlaha poskytuje optimálnu kombináciu ľahkého prístupu s iba 3 schodíkmi a skvelú polohu na sedenie pre vynikajúci priamy výhľad.

Interiér kabíny DAF XG ponúka výšku pre státie od 1 980 mm do 2 105 mm a vďaka predĺženiu vzadu je k dispozícii obrovský vnútorný priestor.

Nový model XG+ prekonáva všetky nákladné vozidlá na trhu, pokiaľ ide o priestor vo vnútri kabíny. Výška strechy je ešte väčšia, čo umožňuje ponúknuť plnú výšku až do pôsobivých 2 220 mm. Tento model XG+ je skutočne špičkovým modelom rady DAF: ponúka oslnivú úroveň pohodlia a obytné pohodlie, ktoré je v celom odvetví unikátne. To všetko v kombinácii s najlepšou aerodynamikou v našom odvetví a priamym výhľadom.

Atraktívny a praktický dizajn

Nové generácie XF, XG a XG+ sa vyznačujú krásnym výrazným vonkajším dizajnom, ktorý sa vyznačuje atraktívnym dopredu zužujúcim sa tvarom kabíny s hladko padnúcimi panelmi karosérie a elegantne namontovaným čelným sklom a dverami pre vynikajúcu aerodynamickú účinnosť.

Predná časť kombinuje krásny dizajn s požiadavkami danými predpismi. Výsledkom je aerodynamický tvar a vyššia bezpečnosť pre zraniteľných účastníkov cestnej premávky.

 

Nákladné vozidlá novej generácie XF, XG a XG+ majú štýlovú masku chladiča s chrómovanými prvkami. Je zakončená výraznou lištou s logom s lesklým motívom, ktorá zdôrazňuje triedu vozidiel. Prívod vzduchu je úhľadne integrovaný do prednej časti, čo prispieva k robustnému, ale elegantnému dizajnu, ktorý je ďalej vylepšený výraznou mriežkou chladiča, ktorá zdôrazňuje predĺženú prednú časť.

Elegantne navrhnutý a pekne integrovaný oceľový nárazník má kompozitný povrch a pozostáva z troch prvkov, ktoré kombinujú najnižšiu zraniteľnosť s nízkymi nákladmi na opravu v prípade poškodenia.

Kľúčovým dizajnovým prvkom sú štýlové full LED svetlomety, korunované charakteristickými svetlami pre denné svietenie a integrovanými svetlami do zákrut, ktoré vytvárajú rázny podpis a poskytujú v noci nebývalej videnie. Skvelý vzhľad nákladného vozidla podporujú nádherné strešné svetlomety LED Skylights – pri modeloch XG a XG+ štandardná – so zvláštnym dizajnom pre každý model.

Bočné strany kabíny vykazujú rovnakú eleganciu ako predná časť. Dizajn je elegantný a hladký, pričom stúpajúce línie vozidlu prepožičiavajú dynamický vzhľad.

Dizajnová kvalita

V novej generácii DAF boli použité iba tie najkvalitnejšie materiály. Konštrukcia kabíny sa používa z ľahkej a vysoko pevnej ocele a v interiéri sú hojne použité prvotriedne mäkké materiály a koža.

Nová generácia DAF bola navrhnutá so zameraním na kvalitu Six Sigma a vozidlá prešli viac ako 20 miliónmi kilometrov funkčnosti, životnosti, spoľahlivosti a testovania zákazníkom, aby sa zabezpečilo, že nové nákladné vozidlá spĺňajú náročné štandardy kvality spoločnosti DAF.

 

Základy vývoja

Nová generácia vozidiel DAF je plne v súlade s cieľmi nových predpisov EÚ týkajúcich sa hmotností a rozmerov a bola navrhnutá s plným zameraním na hlavné kritériá vývoja: zavedenie nového priemyselného štandardu efektivity, bezpečnosti a pohodlia pre vodiča, bez toho aby bola akokoľvek dotknutá vynikajúca spoľahlivosť a odolnosť , ktorou sú nákladné vozidlá DAF preslávené.

 

Vstup do budúcnosti plnej efektivity

 • Pôsobivé vylepšenie spotreby paliva až o 10 %
  • Najlepšia aerodynamika vo svojej triede
   • Mimoriadne efektívny dizajn prúdenia vzduchu
   • Inteligentné riadenie prietoku v motorovom priestore
   • Sofistikované kamerové systémy
   • Mnoho viditeľných a neviditeľných prvkov prispievajúcich k celkovému dizajnu
  • Nové, vysoko efektívne hnacie sústavy
  • Pokročilé asistenčné systémy vodiča
 • Nízke hmotností vozidiel
  • Iba 6 912 kilogramov v prípade ťahača XF v najbežnejších špecifikáciách
 • Bezdrôtová aktualizácia vozidiel prostredníctvom technológie OTA
 • Servisné intervaly iba raz ročne a dokonca až do 200 000 km

Spoločnosť DAF vynaložila obrovské úsilie na dosiahnutie najlepšej možnej aerodynamiky vozidla, čo viedlo k vzniku atraktívneho dizajnu exteriéru s optimálnymi polomermi, zúžením a rozsiahlym utesnením, čo umožňuje dokonalé prúdenie vzduchu. Zaoblené čelné sklo, elipticky tvarované rohové panely, aerodynamické kryty A-stĺpikov, spodná doska s integrovaným deflektorom vzduchu a jedinečný dizajn deflektorov v priestoroch pre kolesá prispievajú k vynikajúcej aerodynamike, rovnako ako voliteľné kamery namiesto zrkadiel.

Rovnako dôležité sú mnohé opatrenia prijaté na dosiahnutie optimálneho motorového priestoru alebo prúdenie vzduchu pod kabínou. Patria medzi nich uzávery okolo chladiča plniaceho vzduchu a chladiča, vodítka prietoku a recirkulačné zábrany a uzavreté kryty nad priestorom kolesa. To všetko viedlo k zlepšeniu aerodynamiky najmenej o 19%, čo znamená podiel až 6,3% z celkových 10% vylepšenia úspornej spotreby paliva.

Nové, vysoko efektívne hnacie sústavy

Na dosiahnutie ďalšej úrovne efektívnosti sú DAF novej generácie XF, XG a XG+ vybavené novými pohonnými jednotkami, ktoré obsahujú nové technológie motorov a prevodoviek a inovácie zadnej nápravy.

Spaľovanie motorov PACCAR MX-11 s objemom 10,8 litra a PACCAR MX-13 s objemom 12,9 litra bolo optimalizované pomocou nových vstrekovačov, nové sú hlavy valcov a blok valcov, čo umožňuje využívať vyššie tlaky valcov a nové konštrukcie piestov a vložiek. Uplatňuje sa nová generácia efektívnych turbodúchadiel pre najlepšie riadenie vzduchu a nové vzduchové kompresory, olejové čerpadlá a alternátory zaisťujú zníženie parazitických strát na minimum. Systém dodatočnej úpravy výfukových plynov je prepracovaný pre dosiahnutie najkratšej trasy z výstupu motora do vstupu systému EAS, čo zaisťuje absolútne minimálnu stratu teploty výfukových plynov a najvyššiu účinnosť.

Výsledkom je mimoriadne účinný motor s vynikajúcim výkonom – pri jazde a brzdení, nižšie emisie CO2, ročný servisný interval a nižšia hmotnosť o 10-15 kilogramov, čo prispieva k celkovej produktivite vozidla.

Vodítka prietoku zaručujú vynikajúcu aerodynamiku pod kabínou alebo motorovým priestorom a najvyššiu účinnosť chladiaceho modulu pre absolútne minimálne zapojenie ventilátora. Vzduchové chladiče s plnou čelnou stranou zase slúžia k najlepšiemu možnému riadeniu teploty a prevádzky motora.

Nové technológie motora a dodatočné úpravy výfukových plynov, rovnako ako sofistikovaná tepelná regulácia, vedú k úspore paliva vyššej až o 3% (podiel na celkovom 10% zlepšení).

Modely DAF XF, XG a XG+ sú štandardne vybavené automatizovanou prevodovkou TraXon, ktorá obsahuje nové technológie, ako je automatický výber rozjazdového prevodového stupňa, vylepšené prediktívne funkcie a (voliteľný) režim „výzva k pohybu“. Pre maximálnu účinnosť hnacej sústavy sú použité zadné nápravy s nízkou hladinou oleja a nové ložiská pastorka. Nová generácia brzdových strmeňov má za následok menšie trecie straty a nižšiu hmotnosť.

Doteraz najväčšie zlepšenie úspory spotreby paliva

Nízke hmotnosti vozidiel (pohotovostná hmotnosť ťahača XF 4×2 novej generácie v najreprezentatívnejšej špecifikácii je iba 6 912 kilogramov) a vylepšené asistenčné systémy vodiča (prediktívny tempomat 3 s rozšírenými funkciami EcoRoll a náhľadom funkcie ovládania rýchlosti pri jazde zo svahu) prinášajú celkové zvýšenie efektivity až o pôsobivých 10%, čo predstavuje najväčše zlepšenie úspory

spotreby paliva v histórii spoločnosti a vytvára nový štandard v našom odvetví.


Vysoký výkon

Okrem prvotriednej účinnosti a nízkych emisií poskytujú motory PACCAR MX-11 a MX-13 vynikajúci výkon vďaka zvýšeniu krútiaceho momentu o 50 až 100 Nm v najvyššom prevodovom stupni s priamym záberom. Verzia s najvyšším výkonom 390 kW / 530 k teraz ponúka 2 550 Nm v každom nižšom prevodovom stupni a 2 700 Nm v najvyššom prevodovom stupni. Turbodúchadlo novej generácie HE400 zlepšuje riadenie vzduchu a ďalej posilňuje pôsobivý výkon modelov DAF v nižších prevodových stupňoch: teraz je k dispozícii maximálny krútiaci moment pri 900 ot./min pri motore PACCAR MX-13 s výkonom 390 kW / 530 k. Okrem toho už teraz najlepšia motorová brzda Engine Brake na trhu poskytuje až o 20% vyšší krútiaci moment pri nižších otáčkach a predstavuje nový štandard v našom odvetví.

Bezdrôtová aktualizácia prostredníctvom technológie OTA

Spolu s novou generáciou modelov XF, XG a XG+ zavádza spoločnosť DAF aktualizácie motora a systémov dodatočné úpravy, jednotky ECU vozidla, centrálne brány zabezpečenia (CSG) a služby DAF Connect. Špičková prevádzkyschopnosť je tiež podporovaná servisnými intervalmi až 200 000 kilometrov. Pre diaľkovú prepravu je k dispozícii možnosť dlhého servisného intervalu. To znamená, že pre všetky cestné aplikácie je servisný interval raz ročne, čo je v našom odvetví úplne unikátne.

Systém DAF MultiSupport ponúka zmluvy na opravy a údržbu platné v celej Európe a vďaka novému plánovaču opráv a údržby sú zákazníci aktívne kontaktovaní, keď je potrebné vykonať údržbu – čo tiež podporuje špičkovú efektivitu vozidla.

Vstup do budúcnosti plnej bezpečnosti

 • Najlepší priamy výhľad vo svojej triede
  • Čelné sklo a bočné okná s nízko posadenou líniou tesnenia
  • Bočné okno dverí a sklopné sedadlo spolujazdca
 • Najmodernejšie kamerové systémy
  • DAF Digital Vision
  • DAF Corner View
 • Kompletné prémiové osvetlenie LED
 • Nejlepšia pasívna bezpečnosť vo svojej triede
  • Robustná konštrukcia kabíny s integrovanými nárazovými zónami
  • Jedinečný programovaný systém posunutia kabíny (ProCaDis)
 • Ucelený súbor nových bezpečnostných prvkov
  • Elektronická parkovacia brzda, nízkorýchlostná brzda prívesu, parkovacia brzda
 • Špičková ergonómia
  • Ruky na volante, oči na ceste

Vynikajúci priamy výhľad bol jedným zo základných kameňov vývoja novej generácie vozidiel DAF. Preto sú nové modely XF, XG a XG+ vybavené veľkým čelným sklom (2,3 m2), ktoré umožňuje výnimočne nízke posadenie línie tesnenia okien pre vynikajúci priamy výhľad.

Na strane spolujazdca je voliteľné k dispozícii bočné okno s výhľadom na obrubník, ktoré v kombinácii s novým sklopným sedadlom spolujazdca poskytuje vynikajúci výhľad napríklad na chodcov, cyklistov a deti vedľa nákladného vozidla. Nové kryty zrkadiel majú tenký dizajn. Priestor medzi zrkadlami a medzi zrkadlami a A-stĺpikom potom zabezpečujú najlepší priamy výhľad vo svojej triede.

Systém DAF Digital Vision

Novou voliteľnou funkciou je digitálny kamerový systém DAF Digital Vision, ktorý nahrádza hlavné a širokouhlé zrkadlá. Kamery ďalej zlepšujú priamy výhľad a súčasne zvyšujú aerodynamický výkon, čo prispieva k maximálnej úspore paliva. Medzi ďalšie funkcie patrí automatické sledovanie pohybujúceho sa objektu (sledovanie zadnej časti prívesu pri zatáčaní) a prekrytie zobrazenia, ktoré poskytuje ďalšie informácie o dĺžke vozidla, čo je užitočné napríklad pri manévrovaní a predbiehaní. Aj za extrémnych poveternostných podmienok poskytujú vyhrievané kamery jasný výhľad. Ako prví v našom odvetví sme zaviedli elektricky sklopné kamery.

Systém DAF Corner View je voliteľný doplnok, ktorý nahrádza obrubníkové a predné zrkadlá, a ktorý ďaleko prekonáva zorné pole týchto konvenčných zrkadiel. Jedná sa o ďalší dôležitý prvok prispievajúci k zvýšeniu bezpečnosti cestnej premávky, najmä pre zraniteľných účastníkov cestnej premávky. Displej systému DAF Corner View je namontovaný na A-stĺpiku spolujazdca, presne tam, kde by mal byť.

Osvetlenie LED v kabíne

Pre optimálny výhľad a viditeľnosť bola spoločnosť DAF prvou spoločnosťou v oblasti nákladných vozidiel, ktorá v roku 2013 predstavila svetlomety LED. Pri modeloch XF, XG a XG+ novej generácie sa laťka ešte zvýšila – je tu kompletné osvetlenie LED u každého modelu: svetlá pre denné svietenie,  diaľkové svetlá, svetlá pre zatáčanie a manévrovanie, svetlomety Skylight, bočné obrysové svetlá a voliteľná predné hmlové svetla. Diódy LED poskytujú vynikajúcu kvalitu svetla a súčasne vďaka nízkej spotrebe energie a nekonečnej životnosti pridávajú aj najnižšie prevádzkové náklady. Automatická voľba osvetlenia automaticky aktivuje diaľkové svetlá v tme a v daždi.

Bezkonkurenčná pasívna bezpečnosť

Nová konštrukcia samotnej nadstavby sa vyznačuje nízkou hmotnosťou, ale napriek tomu extrémnou robustnosťou. Na zadnej stene kabíny sú umiestnené energiu pohlcujúce ochranné boxy a zadné nárazové zóny sú plne integrované v zadnej časti kabíny, aby chránili pred pohybujúcim sa nákladom.

Vozidlá DAF XF, XG a XG+ novej generácie sú tiež vybavené patentovaným systémom programovaného posunutie kabíny (ProCaDis) spoločnosti DAF, ktorý pri nehode umožňuje 400mm riadený posun kabíny na podvozku s cieľom absorbovať energiu a zabrániť odtrhnutiu kabíny. V dôsledku toho systém ProCaDis zachováva štruktúru kabíny a maximalizuje priestor pre prežitie cestujúcich vo vozidle.

Chytré funkcie pre aktívnu bezpečnosť

Pri modeloch XF, XG a XG+ je k dispozícii kompletný rad aktívnych bezpečnostných zariadení. Patrí medzi ne brzdový asistent, systém varovania pred opustením jazdného pruhu a svetlá núdzového brzdenia. Najnovšia verzia pokročilého núdzového brzdového systému (AEBS-3) je schopná zabezpečiť autonómne núdzové brzdenie, ktoré pomôže zabrániť zrážke so stojacimi aj pohybujúcimi sa vozidlami z rýchlosti až 80 km / h. Systém asistenta odbočovania City Turn Assist detekuje ostatných účastníkov cestnej premávky alebo objekty na strane spolujazdca.

Medzi ďalšie voliteľné systémy patria nová elektronická parkovacia brzda DAF, ktorá sa automaticky aktivuje pri vypnutí motora. Nízkorýchlostná brzda prívesu nezávisle aktivuje brzdy prívesu pre bezpečné pripojenie a odpojenie prívesu. Asistent parkovacej brzdy aktivuje všetky brzdy spoločne s parkovacou brzdou, aby sa vozidlo pri nakladaní alebo vykladaní pomocou žeriavu alebo pri použití sklápacej nadstavby nehýbalo.

Najlepší užívateľský komfort vo svojej triede

Pokiaľ ide o bezpečnosť, filozofia spoločnosti DAF bola vždy „Ruky na volante, oči na ceste“. Preto vozidlá DAF novej generácie ponúkajú prvotriednu ergonómiu. Všetky funkcie súvisiace s riadením sa ovládajú z volantu a pomocou páčok na stĺpiku riadenia, rovnako ako ponuka digitálneho displeja, automatizovaná prevodovka TraXon a funkcie audiosystému a telefónu. Sekundárne jazdné funkcie sa ovládajú pomocou fyzických spínačov, ktoré sú logicky umiestnené na prístrojovej doske a ľahko sa používajú.

Vstup do budúcnosti plnej pohodlia pre vodiča

 • Celkom nové kabíny – najpriestornejšie na trhu
  • Objem najmenej 12,5 m3
 • Najlepšia jazdná poloha vo svojej triede
  • Jedinečný rozsah nastavenia sedadla vodiča a stĺpiku riadenia
  • Voliteľné otočné sedadlo vodiča a spolujazdca
  • Špičková prístrojová doska s 12″ displejom a voliteľným 10″ displejom pre informačný a zábavný systém DAF
 • Najlepšie lôžka v našom odvetví
  • Šírka až 800 mm a plná dĺžka 2 220 mm
  • Jedinečné, plne elektricky nastaviteľné lôžko DAF Relax Bed s voliteľným chráničom matraca
 • Elegantné osvetlenie LED v kabíne
 • Prémiová harmónia a kvalita povrchovej úpravy, materiálov a dekoratívnych prvkov
 • Plne integrovaná parkovacia klimatizácia
 • Vynikajúce jazdné vlastnosti a ovládanie
  • Nová konštrukcia podvozku – predná a zadná
  • Vynikajúca torzná tuhosť
 • Najtichšie kabíny v našom odvetví

Prvotriedne pohodlie pre vodiča začína vynikajúcim prístupom do kabíny s iba tromi schodíkmi, ktoré sú pohodlne umiestnené v pohodlnom „schodiskovom“ štýle. Pre ľahký prístup možno nový volant zaparkovať vo vzdialenej prednej polohe.

Po vstupe do kabíny bude vodič ohromený vnútorným priestorom vo všetkých modeloch: k dispozícii je dostatočná plná výška, od 1 900 mm do 2 075 mm pri modeli XF novej generácie až po najmenej 2 145 mm až 2 200 mm pri modeli XG+. Objem kabíny špičkového modelu najvyššej triedy XG+ je 12,5 m3, čo predstavuje v našom odvetví nový rozmer.

Najlepšia jazdná poloha
Rozsah nastavenia sedadiel a stĺpika riadenia sú bezkonkurenčné a vedú k najlepšej možnej jazdnej polohe pre každého jednotlivého vodiča a umožňuje dokonca sedenie podobným spôsobom ako v osobnom vozidle. Ako výbava na želanie sú pre modely XG a XG+ k dispozícii otočné sedadlá vodiča a spolujazdca, ktoré možno po dlhej dennej jazde otočiť do odpočinkovej polohy.

Sklopné sedadlo spolujazdca je súčasťou štandardnej výbavy. Poskytuje neobmedzený výhľad dverami Vision Door s bočným oknom pre výhľad na obrubník a vytvára ešte viac vnútorného priestoru. Opierku hlavy možno sklopiť (voliteľne) a vytvoriť praktický stolík vedľa luxusného lôžka DAF.

Ruky na volante, oči na ceste
Krásna prístrojová doska zaujme na prvý pohľad a bola navrhnutá tak, aby dopĺňala jedinečný priamy výhľad z vozidla. Je vybavená atraktívnym centrálnym 12 palcovým displejom pre všetky informácie súvisiace s vozidlom a voliteľnou 10 palcovou dotykovou obrazovkou pre navigačný a informačno-zábavný systém DAF. Všetky kľúčové informácie sú vidieť na prvý pohľad.

Najdôležitejšie tlačidlá sú dokonale umiestnené na prístrojovej doske a na novo navrhnutom volante pre čo najintuitívnejšie ovládanie. Dizajn je plne v súlade s filozofiou spoločnosti DAF „Ruky na volante, oči na ceste“, aby sa vodič nemusel pozerať inam než na cestu a zvýšilo sa jeho pohodlie i bezpečnosť. Na centrálnom displeji si môže vodič vybrať z dvoch usporiadaní a štyroch úrovní informácií. Nastavenia displeja možno tiež prispôsobiť.

Najlepšie lôžka v našom odvetví
Vozidlo DAF novej generácie pokračuje v tradícii spoločnosti DAF ako poskytovateľa najlepších lôžok v odvetví nákladných vozidiel. Dĺžka je 2 220 mm vo všetkých verziách, so šírkou celých 800 mm po celej dĺžke v modeloch XG a XG+. Voliteľne je k dispozícii mechanické alebo dokonca plne elektricky nastaviteľné lôžko DAF Relax Bed pre optimálnu oporu hlavy, chrbta a nôh.

Úplne nový ovládací panel na zadnej stene umožňuje pohodlné ovládanie celého radu funkcií priamo z lôžka: osvetlenia, klimatizácie, audiosystému, okien a strešného okna. Panel dokonca ponúka režim sledovania (ktorý aktivuje systém DAF Direct Vision so systémom digitálnych zrkadiel DAF a systémom DAF Corner Eye) a núdzové tlačidlo, ktoré aktivuje klaksón a výstražné svetlá.

Pod lôžkom je veľa možností skladovania, vrátane jednej alebo dvoch zásuviek alebo jednej alebo dvoch chladničiek, v ktorých môžu fľaše s objemom 1,5 litra stáť vo vzpriamenej polohe. Vonkajšie úložné schránky na ľavej i pravej strane sú prístupné cez veľké otvory.

Ohromný úložný priestor
Vďaka priestranným kabínam poskytuje vozidlo DAF novej generácie ohromný úložný priestor v strešných konzolách a na hornej strane prístrojovej dosky, vo vreckách na dverách a pod lôžkom. Nové modely XF, XG a XG+ navyše ponúkajú veľa miesta pre dokumenty a ďalšie predmety. Prístrojová doska obsahuje dva držiaky na šálky, hrnčeky a malé fľaše a je tu samozrejme tiež svetovo preslávený výsuvný stolík DAF na prístrojovú dosku, ktorý poslúži pre stravovanie alebo prácu – a teraz je ešte väčší než predtým. Modely XG a XG+ majú navyše praktickú zásuvku v spodnej časti prístrojovej dosky, do ktorej možno ľahko uložiť dokumenty alebo notebook.

Osvetlenie LED v kabíne a prémiová harmónia a kvalita povrchovej úpravy

Skvelé interiéry nových modelov XF, XG a XG+ od spoločnosti DAF vytvárajú dokonalý „domov ďaleko od domova“. Dokazuje to tiež kompletné osvetlenie LED, ktoré ponúka celý rad možností.

Voliteľné je pri modeloch XG a XG+ k dispozícii prémiové náladové osvetlenie s 15 svetlami LED a svetelnými prúžkami, nastaviteľným jasom a farbou, ktoré podporuje vysoko exkluzívne prostredie. Je dôkazom pôsobivé kvality vozidiel DAF novej generácie, rovnako ako prémiová harmónia a kvalita povrchovej úpravy dekoratívnych prvkov a použitých materiálov. Skvelým príkladom je takzvaný mäkko lisovaný materiál prístrojovej dosky, ktorý je mäkký na dotyk a používa sa v prémiových osobných automobiloch. Ponúka možnosť použiť v dizajne moderné ostré hrany a zároveň prináša úžasný vzhľad a pocit.

Dokonalá klíma s integrovanou parkovacou klimatizáciou

Pre maximálne pohodlie sú vozidlá DAF XF, XG a XG+ novej generácie štandardne vybavená systémom automatickej regulácie teploty alebo voliteľne plne automatickým systémom klimatizácie. Novinkou je plne integrovaná parkovacia klimatizácia, ktorá je k dispozícii ako voliteľné vybavenie pri modeli XG+ a slúži na automatické ochladzovanie alebo vykurovanie interiéru kabíny pri jazde alebo voľnobehu.

Vynikajúci jazdný výkon
Aj v tých najnáročnejších podmienkach na cestách ponúkajú vozidlá DAF novej generácie prvotriedne pohodlie a stabilitu.

Vzhľadom k tomu, že predná časť kabíny je o 160 mm dlhšia, bolo nutné prísť s novou konštrukciou podvozku. Novo navrhnuté a vystužené priečniky a nová hliníková predná ochrana proti podbehnutiu zaisťujú výnimočnú torznú tuhosť a nízku hmotnosť (- 38 kilogramov), čo ešte navyšuje neprekonateľný komfort vodiča. Na komforte sa podieľa tiež nové odpruženie kabíny s novou konštrukciou tlmiča a integrovanými nárazovými konzolami. Odpruženie zadnej nápravy bolo prepracované tak, aby zahŕňalo novú geometriu a tiež novú polohu točnice, čo viedlo k predĺženiu rázvoru (4 000 mm) pri modeloch XG a XG+ a prispelo k vynikajúcim jazdným vlastnostiam a ovládateľnosti. Skvelé vlastností riadenia sú dosiahnuté vďaka úplne novému systému riadenia, ktoré možno veľmi ľahko ovládať.

K jedinečnému komfortu vo vozidlách novej generácie výrazne prispievajú extrémne nízke úrovne hluku, vibrácií a tvrdosti interiéru. Aj v tejto oblasti modely XF, XG a XG+ stanovujú nový štandard v našom odvetví

Dôkladne vyskúšané a testované

Poskytovať vynikajúcu kvalitu, spoľahlivosť a odolnosť vždy bolo – a vždy zostane – najvyššou prioritou spoločnosti DAF. Postupy vývoja novej generácie vozidiel DAF sú založené na princípoch dizajnu pre systém Six Sigma a tiež na modeli hodnotenia Automotive Spice, pre ktoré boli posledné audity vykonané na úrovni 2 a 3, čo je u výroby nákladných vozidiel veľmi pôsobivé. Vo fáze testovania sa vykonávali rozsiahle testy konceptu, vedľa celej rady testov funkčnosti, odolnosti a spoľahlivosti, a to v najmodernejšom technickom centre spoločnosti DAF a na ceste. U zákazníkov po celej Európe bolo v každodennej prevádzke testovaných viac ako 150 vozidiel. Ešte než spoločnosť DAF začala výrobu modelov XF, XG a XG+ novej generácie, získala údaje z približne 20 miliónov najazdených kilometrov v diaľkovej preprave.

Pripravené na budúcnosť

Svet, v ktorom žijeme, sa mení. Nutnosť znížiť emisie CO2 v dôsledku zmeny klímy, zlepšiť kvalitu ovzdušia v mestských oblastiach a zvýšiť bezpečnosť dopravy, najmä pre zraniteľných účastníkov cestnej premávky, ide ruka v ruke s nedostatkom vodičov z povolania a potrebou prilákať a udržať si kvalitných a profesionálnych vodičov.

Nová generácia modelov XF, XG a XG+ je odpoveďou spoločnosti DAF. Jedná sa o kompletný rad vozidiel pre diaľkovú prepravu, ktoré otvárajú budúcnosť a otvárajú dvere pre novú éru efektivity prepravy, bezpečnosti a pohodlia pre vodiča. Nová generácia od značky DAF predstavuje úplne novú a mimoriadne energeticky úspornú platformu vozidiel, ktorá je plne pripravená pre budúce nosiče energie, ako sú akumulátory a vodík, a budúce hnacie sústavy vrátane elektrických motorov, plug-in hybridov, palivových článkov a spaľovacích motorov na vodík. Špičkové vznetové motory našich vozidiel sú ekologicky šetrné a účinné, a sú pripravené pre najnovšie generácie biopalív (vrátane zmesí GTL (Gas-to-Liquid čiže plyn-kvapalina) a HVO (hydrogenované rastlinné oleje)) a pre obnoviteľné e-palivá, ktoré umožnia ďalšie znižovanie uhlíkovej stopy cestnej dopravy.

Spoločnosť DAF zaháji sériovú výrobu ťahačov 4×2 a 6×2 a podvozkov úplne novej generácie vozidiel XF, XG a XG+ v poslednom štvrťroku 2021. Spoločnosť DAF otvára budúcnosť!