DAF predstavuje v spolupráci s VDL Groep nákladné vozidlo série CF s plne elektrickým pohonom

  •       Do prevádzky budú uvedené najmodernejšie nákladné vozidlá DAF CF Electric
  •        Technológia VDL E-Power dovoľuje dojazd až 100 km a rýchle nabíjanie akumulátora
  •        Nulové emisie pri mestskom rozvoze
  •        Mimoriadne nízka hlučnosť pre tichú nočnú prevádzku v centrách miest

 

Spoločnosť DAF Trucks uvedie v spolupráci so spoločnosťou VDL v tomto roku do prevádzky a odovzdá svojim významným zákazníkom prvú sériu nákladných vozidiel CF Electric. Vozidlá disponujú najmodernejšou technológiou VDL E-Power, ktorá neprodukuje žiadne emisie a je takmer bezhlučná. Vozidlá pre prevádzkové skúšky vyrobí spoločnosť DAF, kompletnú montáž elektrickej výzbroje potom prevedie VDL Groep. Projekt je ukážkou úzkej spolupráce oboch spoločností v oblasti elektrifikácie úžitkových vozidiel.

 

Technológia „Zákazník vždy na prvom mieste“

„Spoločnosť DAF kládla v celej svojej histórii dôraz na vývoj inovatívnych riešení napĺňajúcich meniace sa potreby našich zákazníkov. Aj v budúcnosti budeme našim zákazníkom poskytovať vhodné technológie, ktoré im pomôžu dosiahnuť ich ciele,“ uviedol Preston Feight, prezident spoločnosti DAF Trucks. „DAF bol medzi prvými výrobcami, ktorí v Európe ponúkli hybridné elektrické nákladné vozidlo pre rozvozovú dopravu, a vo vývoji hybridných a elektrických pohonných ústrojenstiev aj naďalej pokračuje. S tým, ako mnohé veľké mestá uviedli svoj zámer vyžadovať nulové emisie a veľmi nízku hlučnosť, budeme pre svojich zákazníkov zaisťovať optimálne riešenie na splnenie týchto požiadaviek.“

 

VDL Groep: Líder v oblasti elektrifikácie úžitkových vozidiel

Na účely projektu CF Electric nadviazala spoločnosť DAF partnerstvo s firmou VDL Groep, ktorá tiež sídli v holandskom Eindhovene. VDL je technologický líder s rozsiahlymi skúsenosťami v oblasti elektrifikácie úžitkových vozidiel, najmä autobusov mestskej hromadnej dopravy. „VDL je známa ako firma s vedúcim postavením v oblasti plne elektrických autobusov hromadnej dopravy. Niekoľko stoviek týchto autobusov už dodala prevádzkovateľom hromadnej dopravy po celej Európe,“ povedal Willem van der Leegte, prezident VDL Groep. „Partnerská spolupráca so spoločnosťou DAF na projekte elektrického nákladného vozidla je pre nás veľmi zaujímavá a pre obe spoločnosti z Eindhovenu predstavuje obrovskú príležitosť vydobyť si vedúce postavenie vo svete elektrických úžitkových vozidiel.“

 

Jazda s nulovými emisiami v mestskom rozvoze

CF Electric je ťahač s usporiadaním 4×2, určený najmä pre rozvoz tovaru o celkovej hmotnosti až 40 ton v mestských oblastiach, kde sú štandardom jedno- či dvojnápravové návesy. Ťahač vychádza z typu DAF CF oceneného titulom International Truck of the Year 2018 a pre svoju plne elektrifikovanú prevádzku využíva vyspelú technológiu E-Power spoločnosti VDL. Ťažiskom jeho inteligentnej pohonnej sústavy je elektromotor s výkonom 210 kW, napájaný sústavou lithiumiontových akumulátorov o celkovej kapacite 170 kWh. Dojazd vozidla CF Electric je približne 100 kilometrov, čo pre rozvážku veľkoobjemových nákladov úplne postačuje. Akumulátory možno rýchlo dobiť za 30 minút, plné nabitie je potom možné len za 1,5 hodiny.

 

 

Spoločnosť DAF Trucks N.V. dcérska spoločnosť americkej spoločnosti PACCAR Inc, jedného z najväčších svetových výrobcov ťažkých nákladných vozidiel – je popredným výrobcom ľahkých, stredne ťažkých i ťažkých nákladných vozidiel. Spoločnosť DAF vyrába kompletný rad ťahačov a podvozkov pre montáž nadstavieb a dokáže ponúknuť správne vozidlo pre každú aplikáciu. Spoločnosť DAF tiež patrí k špičke v poskytovaní služieb súvisiacich s jej produktmi: zmluvy na opravy a údržbu, finančné služby spoločnosti PACCAR Financial a prvotriedne služby v oblasti dodávok náhradných dielov od spoločnosti PACCAR Parts. Spoločnosť DAF navyše vyvíja a vyrába súčiastky, ako sú nápravy a motory pre výrobcov autobusov a autokarov po celom svete. Spoločnosť DAF Trucks N.V. má výrobné závody v Eindhovene v Holandsku, vo Westerlo v Belgicku, v Leylande vo Veľkej Británii a v Ponta Grossa v Brazílii a 1 100 servisných dílerov a servisných miest v Európe i mimo nej.

 

VDL Groep Sila spočíva v spolupráci. To je jeden zo základných kameňov VDL Groep, priemyselnej rodinnej spoločnosti z holandského Eindhovenu, avšak s medzinárodnou pôsobnosťou. VDL Groep tvoria štyri špecializované divízie: subdodávky, montáž osobných automobilov, autobusy a autokary a konečne hotové výrobky. Posledná uvedená divízia sa zaoberá výrobou systémov odpruženia, automatizáciou závodov na výrobu automobilov, výrobou výmenníkov tepla a systémov pre manipuláciu s kontajnermi. VDL Groep realizuje svoje inovácie vďaka kombinácii odbornej kvalifikácie, podnikavého ducha a vyspelého strojového zariadenia a technológií. VDL Groep má viac ako 17 000 zamestnancov a tvorí ju 98 centier v 20 krajinách.

 

Eindhoven 16. mája 2018

 

Ďalšie informácie:

 

DAF Trucks N.V.

Corporate Communication Department

Rob Appels, +31 40 214 4190

www.daf.com

 

VDL Groep B.V.

Communications Department

Miel Timmers, +31 40 292 5047

www.vdlgroep.com

 

 

DAF Trucks CZ

Marketing

Jiří Brož: +420 323 626 123

jiri.broz@daftrucks.com

 

www.daftrucks.cz

www.daftrucks.sk

 

 

DAF CF Electric – technické údaje

 

Hmotnosť ťahača                        9 700 kg

Elektromotor                              210 kW

Krútiaci moment                         2 000 Nm

Kapacita akumulátorov               170 kWh

Dojazd na plne elektrický pohon  100 km

Rýchle dobitie akumulátorov        30 minút

Plné nabitie akumulátorov           1,5 hodiny