DAF Components predstavuje novú, efektívnu a tichú zadnú nápravu

Spotreba paliva nižšia o 2 % vďaka zníženému vnútornému treniu a rýchlejšiemu stálemu prevodu, mimoriadne nízkej pohotovostnej hmotnosti a dlhému servisnému intervalu, maximálnej životnosti a najvyššej miere komfortu pre cestujúcich, akú spoločnosť DAF Components doteraz ponúkla: nová poháňaná zadná náprava pre autokary a autobusy dvíha latku prakticky vo všetkých oblastiach. DAF Components predstaví aj nové motory PACCAR, spĺňajúce emisné normy Euro 3 a Euro 5, ktoré sú proti svojim predchodcom až o 12 % úspornejšie.

Nová poháňaná zadná náprava – vrátane nového odpruženia – a nové motory budú mať svoj debut na veľtrhu Busworld 2019, konanom v termíne 18.–23. októbra v Bruseli.

Nové nápravy: Minimálna spotreba, maximálny komfort
Rovnako ako celkom nový rad motorov, aj nová zadná náprava – so stálym prevodom 2,05 – perfektne zapadá do filozofie down-speeding spoločnosti DAF Components: maximálne výkony pri bezkonkurenčne nízkych otáčkach, čo znamená nižšiu potrebu paliva i hlučnosť, a teda aj viac komfortu pre cestujúcich. Nová zadná náprava umožňuje znížiť spotrebu paliva až o 2 %. Čiastočne je to vďaka novo vyvinutej sústave tanierového kolesa a pastorka, ktorá znižuje stratu energie spôsobenú trením na úplné minimum. Nová náprava DAF Components je tiež etalónom z pohľadu vlastnej hmotnosti bez vplyvu na robustnosť, je asi o 70 kg ľahší ako iné hnacie nápravy pre autokary a autobusy. Ďalšou výhodou je interval výmeny oleja po 540 000 kilometroch, ktorý prispieva k vyššej prevádzkyschopnosti vozidla.

Nové motory: Maximálny výkon pri nízkych otáčkach
Motory nového radu PACCAR Euro 3 a Euro 5 pre autokary a autobusy sú až o 12 % hospodárnejšie ako ich predchodcovia, pričom vychádzajú zo spoľahlivých a efektívnych pohonných jednotiek Euro 6, uvedených na trh v roku 2017. Motory sa vyznačujú bezkonkurenčnou spotrebou paliva, dlhými servisnými intervalmi a tichosťou prevádzky, pritom ale dosahujú vynikajúci výkon pri neuveriteľne nízkych otáčkach. Maximálnu hodnotu krútiaceho momentu dosahujú už pri 900 min-1. Pri bežnej cestovnej rýchlosti tak motory pracujú pri otáčkach tesne nad 1 000 min-1, čo prispieva k lepšiemu komfortu v interiéri vozidla.

Vysoký výkon, vysoký krútiaci moment
Nový motor Euro 5 PACCAR MX-11 je k dispozícii v dvoch variantoch, s výkonom 300 kW/408 k a 330 kW/449 k. Krútiaci moment potom činí 2 100 Nm, respektíve 2 300 Nm. Nové motory Euro 3 a Euro 5 PACCAR MX-13 sú ponúkané s výkonmi 315 kW/428 k a krútiacim momentom 2 300 Nm, 355 kW/483 k a 2 500 Nm, prípadne tiež 390 kW/530 k a 2 600 Nm.

Pohonné ústrojenstva DAF
DAF si už celé desaťročia drží poprednú pozíciu na medzinárodnom trhu s autobusmi a autokary ako nezávislý partner dodávajúci pohonné sústavy výrobcom autokarov a autobusov. Práve im ponúka spoločnosť DAF Components kompletný rad motorov spĺňajúcich emisné normy Euro 3, Euro 5 a Euro 6, pričom niektoré sú dodávané kompletne aj so zadnou hnanou nápravou. Všetky pohonné ústrojenstva DAF charakterizuje nízka spotreba paliva, optimálna spoľahlivosť a dlhé servisné intervaly. To znamená maximálnu prevádzkyschopnosť vozidlá aj zisk z kilometra.

Podvozok série LF pre stavbu kompaktných autobusov
V ponuke DAF Components je aj ľahký podvozok rozvozového radu DAF LF, ktorý predstavuje ideálnu platformu pre stavbu kompaktných autobusov s 30 až 40 miestami na sedenie. DAF tento podvozok dodáva s rázvory od 3,05 až do 6,70 metra, ponuka motorov zahŕňa 4,5litrový štvorvalec PACCAR PX-5 a 6,7litrový šesťvalec PACCAR PX-7. Obidva motory spĺňajú normu Euro 6, výkony sa pohybujú od 112 kW/152 k až k 239 kW/320 k. Podvozok DAF LF predstavuje ideálny základ pre výrobu celého radu vozidiel, od kompaktných autobusov po luxusné VIP autokary.

Kompletný servis pre optimálnu efektivitu
Optimálna efektivita znamená, že autobus alebo autokar je v prevádzke po maximálnu možnú dobu. Prevádzkovatelia autobusov alebo autokarov osadených motory PACCAR môžu využívať viac ako 1 100 servisov DAF po celej Európe i za jej hranicami, z ktorých 200 je priamo označených ako „DAF Coach and Bus“. Tieto dílerstva sú rozmiestnené pozdĺž hlavných ťahov osobnej prepravy a majú všetko vybavenie potrebné k servisu špecifických systémov autobusov a autokarov. Svoje služby poskytuje 24 hodín denne aj DAF International Coach Service a díleri DAF ponúkajú zmluvy na opravy a údržbu zaisťujúce maximálnu istotu pred začiatkom cesty.

Expozícia DAF Components na veľtrhu Busworld 2019 sa nachádza v hale č. 6.

Popisok k fotografii č. 1.
DAF Components predstavuje novú hnanú zadnú nápravu pre autobusy a autokary, ktorá znižuje spotrebu paliva o 2 %, a nový rad motorov Euro 3 a Euro 5 PACCAR MX-11 a MX-13 pre autobusy, ktoré sú až o 12 % efektívnejšie než ich predchodcovia.

Popisok k fotografii č. 2.
DAF Components predstavuje novú hnanú zadnú nápravu pre autokary a autobusy, ktorá znižuje spotrebu paliva o 2 %.

Popisok k fotografii č. 3.
DAF Components predstavuje nový rad motorov Euro 3 a Euro 5 PACCAR MX-11 a MX-13 pre autobusy, ktoré sú až o 12 % efektívnejšie než ich predchodcovia.

Spoločnosť DAF Trucks N.V. – dcérska spoločnosť americkej spoločnosti PACCAR Inc., jedného z najväčších svetových výrobcov ťažkých nákladných vozidiel – je popredným výrobcom ľahkých, stredne ťažkých a ťažkých nákladných vozidiel. Spoločnosť DAF vyrába kompletný rad ťahačov a nákladných vozidiel a dokáže ponúknuť správne vozidlo pre každú prepravnú aplikáciu. Spoločnosť DAF patrí tiež k špičke v oblasti služieb. Ponúka napríklad zmluvy na opravy a údržbu MultiSupport, finančné služby od spoločnosti PACCAR Financial a prvotriedne služby v oblasti dodávok náhradných dielov od spoločnosti PACCAR Parts. Spoločnosť DAF navyše vyvíja a vyrába súčiastky, ako sú nápravy a motory pre výrobcov autobusov a autokarov po celom svete. Spoločnosť DAF Trucks N.V. má výrobné závody v Eindhovene v Holandsku, vo Westerlo v Belgicku, v Leyland v Spojenom kráľovstve a v Ponta Grossa v Brazílii a 1 100 servisných dílerov a servisných miest v Európe i mimo nej.

 

Eindhoven 30. septembra 2019

 

Ďalšie informácie:

 

Spoločnostˇ DAF Trucks N.V.

Corporate Communication Department

Rutger Kerstiens, +31 40 214 2874

www.daf.com

 

DAF Trucks CZ

Marketing

Jiří Brož, +420 323 626 123

jiri.broz@daftrucks.com

 

www.daftrucks.cz

www.daftrucks.sk