DAF CF Electric pre Tinie Manders Transport z Geldropu

Spoločnosť DAF Trucks dodala spoločnosti Tinie Manders Transport z holandského Geldropu nákladné vozidlo s plne elektrickým pohonom. DAF CF Electric s technológiou E-Power od výrobcu VDL zabezpečuje kyvadlovú prepravu zásielok pre DHL v oblasti Eindhovenu. Prvé vozidlo CF Electric bolo uvedené do prevádzky v decembri minulého roka a využíva ho reťazec supermarketov Jumbo.

Jos Habets, prevádzkový riaditeľ a člen predstavenstva spoločnosti DAF Trucks, odovzdal kľúče od vozidla CF Electric zástupcovi vedenia spoločnosti Manders Transport. Rodinná firma so sídlom v holandskej provincii Brabantsko bola založená pred 83 rokmi a v súčasnej dobe ju vedie už tretia generácia rodinných majiteľov. DAF CF Electric rozšíri vozový park 50 vozidiel spoločnosti Manders Transport.

Elektrické nákladné vozidlá pre mestské oblasti
„Je zrejmé, že nákladná doprava stojí na počiatku rozhodujúcej transformácie,“ hovorí Jos Habets. „Elektrické nákladné vozidlá budú predstavovať základné prepravné riešenie v stále väčšom počte mestských aglomerácií. Som veľmi hrdý na našu súčasnú pozíciu, v ktorej môžeme v spolupráci s Tinie Manders Transport získavať nové skúsenosti s elektrickými nákladnými vozidlami. Na základe takto získaných technologických a prevádzkových dát budeme upravovať konečné špecifikácie sériových modelov, ktoré tak budú ideálne spĺňať požiadavky trhu.“

Nulové emisie
„Veľmi nás teší, že môžeme tento revolučný DAF vyskúšať ako jedni z prvých,“ uvádza Eveline Manders. „Od samého začiatku sme sa podieľali na jeho vývoji, takže sa samozrejme nemôžeme dočkať, až ho vyskúšame v praxi. Naša odpoveď na otázku, či rozšírime flotilu elektrických vozidiel, nebude závisieť len na nulových emisiách, ale aj na prevádzkovej náročnosti vozidla a na ďalších možnostiach, ktoré nám ponúkne. Kombinácia nulových emisií a minimálnej hlučnosti navyše znamená, že budeme schopní plniť stále prísnejšie podmienky, ktorými je obmedzovaná doprava v mestách, čím získame výhodu oproti konkurencii.“

Dôležitý krok
Willem van der Leegte, prezident a generálny riaditeľ spoločnosti VDL Groep, k tomu dodal: „Ako Tinie Manders, tak DAF Trucks a VDL stojí na pevných základoch, svedomitosti a špičkových inováciách. A je úžasné sledovať, ako tieto tri spoločnosti z Brabantska spojili svoje sily a testujú DAF CF Electric s technológiou VDL E-Power v praxi. Spoločnosť Tinie Manders sa s dôverou rozhodla zúčastniť sa praktických skúšok v rámci tohto projektu. A preto hrala táto rodinná firma dôležitú úlohu vo vývoji inovatívneho vozidla, ktoré predstavuje svetovú špičku z hľadiska udržateľné prepravy tovaru. Toto dnešné odovzdania vozidla znamená dôležitý krok k plnej elektrifikácii prepravy tovaru v Eindhovene a jeho okoliu, a teda aj zlepšenie kvality ovzdušia, nižšiu hlučnosť a menej emisií CO2.“

Spolupráca
Spoločnosť Tinie Manders Transport bude nákladné vozidlo na elektrický pohon prevádzkovať v kombinácii s chladiarenským návesom s plne elektrickým agregátom. Vďaka tejto jedinečnej súprave sa prepravca z Geldropu môže zúčastniť projektu DKTI zameraného na udržateľnú dopravu. Medzi subjekty zapojené do projektu DKTI patrí popri DAF, VDL Groep a Tinie Manders Transport takisto DHL, TNO, Allego, THT New Cool a mesto Geldrop-Mierlo. Spoločnosť Allego zaisťuje v meste Geldrop technológie pre verejné nabíjanie, mesto sa podieľa na realizácii infraštruktúry pre dobíjanie a spoločnosť THT New Cool je dodávateľom dvoch elektricky chladených bezemisných návesov, ktoré získavajú energiu rekuperáciou pri brzdení. Spoločnosť TNO bude analyzovať výsledky súpravy elektrického ťahača a návesu a posúdi, či možno prostredníctvom vozidiel na plne elektrický pohon realizovať väčšiu časť regionálnej prepravy.

 

Základné informácie o vozidle DAF CF Electric

DAF CF Electric je ťahač konfigurácie 4×2 s plne elektrickým pohonom pre cestnú prepravu nákladov o celkovej hmotnosti až 37 ton v mestských aglomeráciách, kde sa používajú jedno- či dvojnápravové návesy. Základom je DAF CF – ktorý získal ocenenie „International Truck of the Year 2018“ – poháňaný čisto elektricky s využitím technológie E-Power spoločnosti VDL. Srdcom inteligentného pohonného ústrojenstva je elektromotor s výkonom 210 kW, elektrická energia je uložená v lítiumiontových akumulátoroch o celkovej kapacite 144 kWh. Dojazd súpravy s ťahačom CF Electric je podľa hmotnosti nákladu približne 100 kilometrov. Súprava je teda ideálnym riešením pre veľkoobjemovú prepravu tovaru v rámci mestského rozvozu. Rýchle dobitie akumulátorov trvá iba 30 minút, nabitie na plnú kapacitu potom zaberie najviac hodinu a pol.

 

DAF CF Electric — Technické údaje

Hmotnosť vozidla                                             9 700 kg

Elektromotor                                                    210 kW

Krútiaci moment                                               2 000 Nm

Kapacita akumulátorov                                     170 kWh

Dojazd naplno nabitého vozidla                        až 100 km

Rýchle dobitie akumulátorov                             30 minút

Plné nabitie                                                    1,5 hodiny

 

 

Popisok k fotografii
Spoločnosť DAF Trucks odovzdala v holandskom meste Geldrop spoločnosti Tinie Manders Transport ťahač s plne elektrickým pohonom. Na fotografii zľava: Jos Habets, prevádzkový riaditeľ a člen predstavenstva DAF Trucks, a rodina Mandersových zo spoločnosti Tinie Manders Transport.

 

 

Spoločnosť DAF Trucks N.V. – dcérska spoločnosť americkej spoločnosti PACCAR Inc., jedného z najväčších svetových výrobcov ťažkých nákladných vozidiel – je popredným výrobcom ľahkých, stredne ťažkých a ťažkých nákladných vozidiel. Spoločnosť DAF vyrába kompletný rad ťahačov a nákladných vozidiel a dokáže ponúknuť správne vozidlo pre každú prepravnú aplikáciu. Spoločnosť DAF patrí tiež k špičke v oblasti služieb. Ponúka napríklad zmluvy na opravy a údržbu MultiSupport, finančné služby od spoločnosti PACCAR Financial a prvotriedne služby v oblasti dodávok náhradných dielov od spoločnosti PACCAR Parts. Spoločnosť DAF navyše vyvíja a vyrába súčiastky, ako sú nápravy a motory pre výrobcov autobusov a autokarov po celom svete. Spoločnosť DAF Trucks N.V. má výrobné závody v Eindhovene v Holandsku, vo Westerlo v Belgicku, v Leyland v Spojenom kráľovstve a v Ponta Grossa v Brazílii a 1 100 servisných dílerov a servisných miest v Európe i mimo nej.

 

Eindhoven, 8.februára 2019

 

Ďalšie informácie:

Spoločnosť DAF Trucks N.V.

Corporate Communication Department

Rutger Kerstiens, +31 40 214 2874

www.daf.com

 

DAF Trucks CZ

Marketing

Jiří Brož, +420 323 626 123

jiri.broz@daftrucks.com

 

www.daftrucks.cz

www.daftrucks.sk