Spoločnosť DAF predstavuje nový model LF

Spoločnosť DAF zaviedla do modelu LF množstvo inovácií, ktoré posilnia jeho vedúce postavenie v kategórii nákladných vozidiel 7,5 až 19 ton. Medzi tieto inovácie patrí nový motor PACCAR so zdvihovým objemom 3,8 litra a výber rýchlejších pohonných jednotiek pre dosiahnutie maximálnej úspory paliva. Nový model LF dodáva nový dizajn exteriéru a interiéru v súlade s novými modelmi CF a XF a koncept Pure Excellence (Čistá dokonalosť) bol prenesený na celý rad vozidiel značky DAF.

 

 • Nové pohony pre maximálnu úsporu paliva
  • Nový motor PACCAR so zdvihovým objemom 3,8 litra pre nové vozidlo LF City, určené predovšetkým pre mestskú dopravu
  • Rýchlejšie prevodové stupne na zadnej náprave znižujú otáčky motora pri cestovnej rýchlosti
  • Automatická prevodovka Allison aj pre najsilnejšiu, 19-tonový LF
  • Pripravené na rýchlu a jednoduchú montáž nadstavieb
   • Viac továrenských príprav na upevnenie nadstavby
   • Väčšia flexibilita pri výbere rázvorov a dĺžok podvozku
   • Svieži dizajn v súlade s novými modelmi CF a XF
   • Lepší výhľad z kabíny cez okno v spodnej časti dverí spolujazdca (voliteľné)
   • Najlepší komfort vodiča vo svojej triede
    • Nové materiály a farby interiéru
    • Nový prístrojový panel
    • Systém DAF Connect pre správu vozového parku pre maximálnu efektivitu premávky

 

Spoločnosť DAF zaviedla do modelu LF množstvo inovácií, ktoré posilnia jeho vedúce postavenie v kategórii nákladných vozidiel 7,5 až 19 ton. Medzi tieto inovácie patrí nový motor PACCAR so zdvihovým objemom 3,8 litra a výber rýchlejších pohonných jednotiek pre dosiahnutie maximálnej úspory paliva. Nový model LF dodáva nový dizajn exteriéru a interiéru v súlade s novými modelmi CF a XF a koncept Pure Excellence (Čistá dokonalosť) bol prenesený na celý rad vozidiel značky DAF.

 

Jednou z hlavných noviniek predstavených v modeli DAF LF je nový 3,8-litrový PACCAR PX-4, ktorý je k dispozícii pre 7,5-tonovú verziu LF v dvoch variantoch:

115 kW/156 k a 127 kW/172 k s maximálnym krútiacim momentom 500 a 600 Nm v rozmedzí od 1 200 do 2 000 min-1. Spoločnosť DAF predstavuje tento nový motor špeciálne pre LF City. Ten nájde uplatnenie najmä v ľahkých doručovacích službách v mestách a ich okolí, pre ktoré je motor s objemom pod 4 litre optimálny.

 

Motory Elite PACCAR PX-5 a PX-7

Pre náročnejšie aplikácie a vozidlá s vyššou hmotnosťou sú na výber 4,5-litrové motory PACCAR PX-5 (135 kW/184 k až 157 kW/213 k) a 6,7-litrový PACCAR PX-7 (172 kW/234 k až 239 kW/325 k). Tieto motory sa výrazne zlepšili na konci roka 2016. Upravený riadiaci softvér, zlepšený prietok vzduchu a udržiavanie pracovnej teploty v systéme riadenia emisií znižuje spotrebu paliva a zároveň zvyšuje maximálny krútiaci moment obidvoch motorov o 5 až 12 %. Súčasne sa dosahuje maximálny krútiaci moment pri nižších rýchlostiach o 100 až 200 min-1. Maximálny krútiaci moment motora PX-5 a PX-7 je teraz 850 Nm (pri 1 200 až 1 500 min-1) a 1 200 Nm (1 100-1 700 min-1). Výkon motora PACCAR PX-7 sa zvýšil o 8 kW/11 k.

 

Nové trvalé prevodovky zadnej nápravy zaisťujú maximálnu účinnosť

Vďaka novým, rýchlejším prevodom zadných náprav 3,31 : 1 sa otáčky motora pri cestovnej rýchlosti znížia o 150 až 200 min-1. V kombinácii s inováciami motora táto optimalizácia pohonného systému prináša úspory paliva až o 6 %, zatiaľ čo komfort vodiča sa zvyšuje v dôsledku nižšieho hluku motora.

 

Automatická prevodovka Allison je k dispozícii aj pre 18/19-tonový LF

Spoločnosť DAF ponúka pre nový model LF celý rad manuálnych a automatizovaných 5-, 6-, 9- a 12-stupňových prevodoviek. Okrem toho sú k dispozícii plne automatické prevodovky. Automatickú prevodovku Allison možno kombinovať s najmodernejšími verziami motora PX-7, ktoré je možné použiť najmä v špeciálnych aplikáciách.

 

Rázvory do 6,90 m a palivové nádrže s objemom až 1 240 litrov

Skutočnosť, že DAF LF môže byť perfektne konfigurovaný pre akékoľvek individuálne použitie, potvrdzuje aj široká škála rázvorov až do 6,90 m. Podvozok je

 

potom vhodný na montáž na viac ako 9 m, pre maximálnu prepravnú kapacitu. Dlhý

rázvor vytvoril priestor pre palivové nádrže až do objemu 1 240 litrov, čo je v triede rozvozových vozidiel dosť jedinečné. Výsledkom je väčší dosah, maximálna dostupnosť a finančné výhody tým, že je možné doplniť palivo tam, kde sú jeho ceny najnižšie.

 

Skvele vyhovuje výrobcom nadstavieb

V súlade s programom DAF Transport Efficiency zavádza spoločnosť DAF aj inovácie, ktoré posilnia pozíciu modelu LF u nadstavbárov. Patria medzi ne nové typy príprav pre montáž nadstavieb, ktoré uľahčujú pripevnenie nadstavby alebo prídavných zariadení. Okrem toho sú teraz k dispozícii špeciálne prípravy pre upevnenie skriňovej nadstavby so zadným zdvíhacím čelom, autocisterny s pomocným rámom alebo sklápacie nadstavby.

Spoločnosť DAF teraz ponúka väčší výber rázvorov a zadných previsov na sérii LF. Napríklad kombinácia dlhšieho rázvoru a kratšieho previsu uľahčuje montáž nadstavby na zber komunálneho odpadu.

 

Nový dizajn exteriéru: Robustný a elegantný

Robustný, ale štýlový exteriérový dizajn nového modelu LF zdieľa mnoho spoločných funkcií s modelmi CF a XF. Chrómové pásy na mriežke chladiča a nový panel s logom DAF so štýlovými chrómovými obrysmi nechávajú skutočný dojem.

Zvýšená bezpečnosť vďaka spodnému oknu na dverách cestujúcich
Ďalšou novinkou pre LF je voliteľné spodné okno na dverách spolujazdca. Vďaka tomu majú vodiči v mestskom prostredí optimálny výhľad a môžu ľahko vidieť cyklistov a chodcov v blízkosti vozidla.

Štýlový interiér pre maximálny komfort vodiča
Nový model DAF LF ponúka nové teplé a vkusné farby, ktoré dávajú interiéru skvelý vzhľad, vďaka ktorému sa každý vodič môže cítiť v kabíne ako doma.

Prístrojová doska má nový dizajn, ktorý obsahuje nové fonty písma, ktoré prispievajú k modernejšiemu, atraktívnejšiemu vzhľadu a lepšej čitateľnosti.

Systém pre správu vozového parku DAF Connect

Spoločnosť DAF teraz ponúka pre nové modely LF službu DAF Connect. Jedná sa o moderný systém riadenia vozového parku, ktorý poskytuje operátorom informácie o vozidle a vodičovi v reálnom čase. Informácie o pozícii vozidla, spotrebe paliva, najazdených kilometroch, úrovni využitia vozového parku a dobe voľnobehu sú prehľadne prezentované pomocou on-line portálu, ktorý je možné nakonfigurovať podľa požiadaviek a želania zákazníka.

 

Užívateľsky priateľský portál možno nakonfigurovať tak, aby ponúkol komplexné správy o spotrebe paliva s aktuálnymi údajmi aj údajmi z minulosti, a dokonca aj možnosť porovnať vozidlá a vodičov. Funkcia Live Fleet View (Živé zobrazenie vozového parku) poskytuje všetky potrebné informácie o polohe vozidiel celého vozového parku, takže je možné optimálne plánovať napríklad prejdene vzdialenosti, trasy a dobu jazdy pre jednotlivé vozidlá a vodičov.

 

DAF Connect optimalizuje využitie vozidiel, znižuje prevádzkové náklady a zvyšuje efektivitu logistiky. Služba DAF Connect tiež umožňuje prevádzkovateľovi dopravy optimálne plánovanie údržby a opráv a využívanie na mieru prispôsobeného poradenstva od spoločnosti DAF.

 

Štandardné vybavenie: AEBS, FCW, ACC a LDWS

Vozidlá modelového radu DAF LF (od celkovej hmotnosti vozidla 8 ton a pri vozidlách so vzduchovým odpružením na zadnej náprave) sú štandardne vybavené systémom núdzového brzdenia (AEBS), varovaním pred blížiacou sa kolíziou (FCW), adaptívnym tempomatom (ACC) a systémom varovania pred opustením jazdného pruhu (LDWS).

 

Účelom AEBS a FCW je zabrániť kolíziám. V prípade núdze môže systém AEBS nákladné vozidlo automaticky spomaliť, prípadne zastaviť, aby zabránil kolízii alebo minimalizoval jej prípadné následky.

 

 

Adaptívny tempomat (ACC) automaticky upravuje rýchlosť vozidla tak, aby zodpovedala rýchlosti vozidla idúceho vpredu. Medzi týmito dvoma vozidlami je tak udržiavaná  bezpečná vzdialenosť. To umožňuje najčastejšie používanie tempomatu, čo je výhodné pre úsporu paliva. Systém varovania pred opustením jazdného pruhu (LDWS) využíva kameru upevnenú na čelnom skle. Pokiaľ začne vozidlo nedopatrením vychádzať zo svojho pruhu, vodič je varovaný zvukovým signálom.

 

Vďaka mnohým novým funkciám a inováciám sa pozícia DAF LF ako predného rozvozového vozidlá ďalej posilnila. Optimalizácia hnacieho ústrojenstva, ďalšie vylepšenie podvozka pre optimálne využitie výrobcami nadstavieb, špičková elektronika a bezpečnostné prvky a prepracovaný dizajn exteriéru a interiéru zvyšujú pozíciu modelu DAF LF ako najlepšiu voľbu. Nový rad DAF LF: Čistá dokonalosť.

 

Spoločnosť DAF Trucks N.V. – dcérska spoločnosť americkej spoločnosti PACCAR Inc., jedného z najväčších svetových výrobcov ťažkých nákladných automobilov – je popredným výrobcom ľahkých, stredných a ťažkých nákladných vozidiel. Spoločnosť DAF vyrába kompletný rad ťahačov a podvozkov pre montáž nadstavieb a môže ponúknuť to pravé vozidlo pre každú aplikáciu. Spoločnosť DAF je zároveň jedným z najlepších poskytovateľov služieb súvisiacich s jej produktmi: zmluvy o opravách a údržbe, finančné služby spoločnosti PACCAR Financial a prvotriedne služby v oblasti dodávok náhradných dielov od spoločnosti PACCAR Parts. Okrem toho spoločnosť DAF vyvíja a vyrába komponenty ako nápravy a motory pre autobusy a autokary po celom svete. Spoločnosť  DAF Trucks N.V. má výrobné závody v Eindhovene v Holandsku, vo Westerlo v Belgicku, v Leyland v Spojenom kráľovstve a v Ponta Grossa v Brazílii a viac ako 1 000 servisných dílerov a servisných miest v Európe aj mimo ňu.

 

Eindhoven, 29. augusta 2017

 

Viac informácií:

 

Společnost DAF Trucks N.V.

Corporate Communication Department

Rutger Kerstiens, +31 (0)40 214 2874

www.daf.com

 

DAF Trucks CZ

Marketing

Jiří Brož: +420 323 626 123

jiri.broz@daftrucks.com

 

www.daftrucks.cz

www.daftrucks.sk