Model DAF LF Electric pre mestský rozvoz s „nulovými emisiami“

Spoločnosť DAF Trucks predstavuje vozidlo LF Electric: plne elektrické rozvozové vozidlo s nosnosťou 19 ton, určené pre mestské aplikácie. Vozidlo najmodernejšie konštrukcie ponúka dojazd až 280 kilometrov.

Spoločnosť DAF zaujíma poprednú pozíciu v oblasti elektrických hnacích sústav pre úžitkové vozidlá. Spoločnosť DAF bola prvým európskym výrobcom nákladných vozidiel, ktorý uviedol na trh plne elektrický ťahač – model CF Electric (CHJS až 37 ton), ktorý je určený predovšetkým pre distribúciu do supermarketov a medzimestskú dopravu. Prednedávnom spoločnosť DAF rozšírila svoju ponuku vozidiel EV o model 6×2 CF Electric vybavený riadenou zadnou nápravou (CHV až 29 ton), čo je ideálne napríklad pre zvoz odpadu s „nulovými emisiami“.

Vozidlá radu CF Electric už nabehala niekoľko sto tisíc kilometrov pri predných zákazníkov a prispela ku skúsenostiam spoločnosti DAF s technológiou elektrickej hnacej sústavy. Nový model LF Electric je najnovším produktom spoločnosti DAF, ktorý disponuje plne elektrickou hnacou sústavou.

Pravidelné trasy

Elektromotor modelu LF Electric poskytuje menovitý výkon 250 kW (špička 370 kW) a menovitý krútiaci moment 1 200 Nm (špička 3 700 Nm). Napájanie je dodávané z akumulátora s lítiovým fosfátom železa (LFP), ktorého hrubý energetický obsah je 282 kWh (efektívny 254 kWh). Vďaka tomu má model LF Electric dojazd najmenej 280 kilometrov, pričom je veľmi tichý a má „nulové emisie“. To je viac než dostatočné pre potreby prevádzkovateľov mestskej distribučnej prepravy.

Akumulátory najnovšej generácie

Spoločnosť DAF používa u všetkých plne elektrických vozidiel takzvané akumulátory LFP (s lítiovým fosfátom železa čiže Lithium Ferro Phosphate). Ide o akumulátory najnovšej

generácie, ktoré v záujme udržateľnosti neobsahujú kobalt ani horčík. Navyše sú lepšie usporiadané, čo vedie k vyššej hustote energie na liter, a chemický princíp akumulátora zaisťuje vyššiu tepelnú bezpečnosť. Akumulátory LFP majú šesťročnú záruku, ktorá dokladá dôveru spoločnosti DAF v ich výkon, spoľahlivosť a životnosť.

Pomalé a rýchle nabíjanie

Špeciálnou vlastností nového vozidla DAF LF Electric je „kombinovaný systém nabíjania“. Systém umožňuje nabíjanie vozidla prostredníctvom bežnej elektrickej siete a je ideálny, keď sa vozidlo na konci dňa vráti na domácu základňu. Prostredníctvom pomalého nabíjania (400 V AC, 22 kW, tri fázy) možno akumulátor nabiť z 20 % na 80 % za 6,5 hodiny. Plné nabitie (z 0 % na 100 %) trvá až 12 hodín. Ak je k dispozícii špeciálne vybavenie, rýchle nabíjanie akumulátorov (650 V DC, 150 kW) bude trvať len 60 minút od 20 % do 80 % alebo 2 hodiny, aby sa akumulátory úplne nabili.

e-PTO k dispozícii

Voliteľne je nový model DAF LF Electric k dispozícii s e-PTO 400 V pre napájanie pomocných zariadení, ako je inštalácia elektrického chladenia alebo elektrohydraulický žeriav. Tým sa eliminuje potreba samostatného generátora a výsledkom je kompletné rozvozové nákladné vozidlo s „nulovými emisiami“.

Dve varianty rázvoru

Model LF Electric je spočiatku k dispozícii v prevedení s podvozkom 19 ton, s možnosťou voľby rázvorov 5,3 alebo 5,85 metra. Vozidlo ponúka pre nadstavbu a užitočné zaťaženie hodnotu 11 700 kilogramov, čo je dostačujúce pre väčšinu aplikácií mestskej distribúcie.

Výhody vďaka DNA modelového radu LF

Je samozrejmé, že model LF Electric ťaží z rovnakej charakteristické DNA ako príbuzné modely so spaľovacím motorom. Rovnako ako každý model LF aj tento ponúka jednoduché nastupovanie, vynikajúci výhľad do všetkých strán, perfektné pohodlie vodiča a najmenší polomer otáčania v odbore, a tým aj vynikajúci manévrovateľnosť. Je dokonalým nákladným vozidlom pre každého vodiča zabezpečujúceho rozvoz v meste.

Rad DAF LF Electric, ktorý bol vyvinutý v úzkej spolupráci s Dana Inc, vstúpi do výroby v máji v Leyland Trucks vo Veľkej Británii.

 

DAF LF Electric | podvozok – technické údaje

Podvozok                                                        19 ton, 4×2

Rázvor                                                            5 300 milimetrov

5 850 milimetrov

Hmotnosť podvozku                                         7 300 kg

Užitočné zaťaženie                                          11 700 kg

Elektrický motor                                               Dana, permanentný magnet

Výkon                                                             250 kW (menovitý) / 370 kW (špičkový)

Krútiaci moment                                               1 200 Nm (menovitý) / 3 700 Nm (špičkový)

Kapacita akumulátora                                      282 kWh (efektívna kapacita 254 kWh)

Dojazd plne nabitého vozidla                            až 280 km / 175 míľ

 

Rýchle nabitie akumulátorov pri 150 kW

20 % à 80 %                                      1 h

0 % à 100 %                                      2 h

Pomalé nabíjanie cez noc pri 22 kW

20 % à 80 %                                      6,5 hodiny

0 % à 100 %                                      12 hodín

 

Popis fotografie
Spoločnosť DAF Trucks predstavuje model LF Electric, plne elektrické rozvozové vozidlo pre mestské aplikácie s dojazdom najmenej až 280 kilometrov s „nulovými emisiami“.

 

Spoločnosť DAF Trucks N.V. – dcérska spoločnosť americkej spoločnosti PACCAR Inc., jedného z najväčších svetových výrobcov ťažkých nákladných vozidiel – je popredným výrobcom ľahkých, stredne ťažkých a ťažkých nákladných vozidiel. Spoločnosť DAF vyrába kompletný rad ťahačov a nákladných vozidiel a dokáže ponúknuť správne vozidlo pre každú prepravnú aplikáciu. Spoločnosť DAF patrí tiež k špičke v oblasti služieb. Ponúka napríklad zmluvy na opravy a údržbu MultiSupport, finančné služby od spoločnosti PACCAR Financial a prvotriedne služby v oblasti dodávok náhradných dielov od spoločnosti PACCAR Parts. Spoločnosť DAF navyše vyvíja a vyrába súčiastky, ako sú nápravy a motory pre výrobcov autobusov a autokarov po celom svete. Spoločnosť DAF Trucks N.V. má výrobné závody v Eindhovene v Holandsku, vo Westerlo v Belgicku, v Leyland v Spojenom kráľovstve a v Ponta Grossa v Brazílii a 1 100 servisných dílerov a servisných miest v Európe i mimo nej.

V Eindhovene 27. januára 2021

 

Ďalšie informácie:

 

Spoločnosť DAF Trucks N.V.

Corporate Communication Department

Rutger Kerstiens, +31 40 214 2874

www.daf.com